Сценарій виховного заходу Ми памятаємо тебе, Тарасе!

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




Антрацитівська ЗОШ I-III ст. №3





Сценарій




Нам треба твого голосу, Тарасе

(Шевченківський КВК для 10 класів)



[pic]



Розробила учитель

української мови та літератури

Бабичева Олена Анатоліївна








2014 р.

Нам треба Твого голосу, Тарасе

«Шевченківський КВК»


Мета: Узагальнити, систематизувати, поглибити знання учнів про життя і творчість Т.Г. Шевченка, пригадати відомості про Україну часів Т.Шевченка, ознайомитися із перлинами лірика поета;

розвивати творчі здібності учнів та удосконалювати вміння виразно читати вірші, розвивати артистичні здібності учнів;

виховувати любов і повагу до свого краю, видатних людей України,почуття прекрасного та здатність отримувати естетичну насолоду від прочитаних творів.

Обладнання: Портрет Т.Шевченка у вишитому рушниці, виставка його творів репродукції картин українських художників, мультимедійне обладнання для демонстрації презентації, звукозапис пісень.


Перебіг заходу

І. Вступне слово вчителя.

9 Березня – день народження великого поета, людини світлого розуму, чистих помислів і трагічної долі – Тараса Григоровича Шевченка.

10 Березня – це той день, коли людство вшановує пам’ять генія, що увійшов у безсмертя.

Ці дві дати злилися в одну – Шевченківські дні.

Протягом недовгих літ життя Т.Шевченко зорав свою ниву і засіяв її словом добра,любові правди та волі.

Тож давайте і ми кинемо чисті зерна великої вдячності на Шевченкову ниву.

На фоні музики виходять учні-читці. Один із учнів із свічкою в руках підходить до портрета Т.Шевченка, ставить свічку, стає на одне коліно.


1 учень: Свічку поставлю, свічку поставлю,

Мов перед образом, перед тобою.

І хоч у мріях народ свій заставлю

Стати навколішки поряд зі мною.

2 учень: Благословенна хай буде година

І тая хата, і село,

Що Україні принесло

З великих найбільшого сина.

3 учень: В минулім часі не кажіть про нього –

Він з нами нині в майбутнє йде!

Його слова – то нам пересторога

У наших діях, і на кожен день.

4 учень: Якщо вам мова, і земля, й родина,

І пісня українська дорогі, -

Любіть, як він, страждальну Україну,

Як він – і ненавидьте ворогів.


На екран проектується презентація «Дитинство Шевченка», підготовлена учнями школи.


Перебіг КВК

На сцену виходять учасники КВК – дві команди «Червона калина» і «Косарі».

Вихід команд

( учні демонструють: зовнішній вигляд, девіз,пісню)

Команда «Червона калина», одягнена в український національний одяг, виходить із піснею «Калина…»(Сумно, сумно аж за край…), а девіз: «Я - країна Україна – на горі калина» ( П.Тичина)

Команда «Косарі» (хлопці у вишиванках і з косами у руках, а дівчата також у вишиванках, у білих хустинках та з серпами у руках) виходять із піснею «Як у нас на Україні» (Тече річка невеличка…), девіз: «Коси,коса, поки роса».


I тур: Інтелектуальна розминка команд. 4 учасники


Кожній команді задають 5 запитань (по черзі), на обговорення яких учас­ники матимуть 15 секунд.

Кожна пра­вильна відповідь оцінюється 3 балами.

Якщо команда не дає відповіді, це може зробити інша команда (сигнальна карт­ка—у капітанів).


1. Який різновид порівняння вико­ристано в наведеному уривку?

В Путивлі-граді вранці-рано

Співає, плаче Ярославна...

«Полечу, каже зиґзицею,

Тією чайкою-вдовицею,

Та понад Доном полечу,

Рукав бобровий омочу

В ріці Каялі.

(Приховане — в орудному відмінку)


2. Який різновид повтору викорис­тано в такому уривку?

Мені однаково, чи буду Я жить в Україні, чи ні.

Чи хто згадає, чи забуде Мене в снігу на чужині Однаковісінько мені. (Кільце)


3. Який засіб творення комічного виділено в цьому уривкові?

За богами — панства, панства

В серебрі та златі!

Мов кабани годовані —

Пикаті, пузаті!..

Аж потіють та товпляться,

Щоб то ближче стати

Коло самих: може, вдарять

Або дулю дати

Благоволять: хоч маленьку,

Хоч півдулі, аби тільки

Під самую пику.

(Сарказм)


4. Згідно слів Шевченка, той, хто бачив цю людину хоча б здалеку, той бачив пекло в найгидкішому торжестві. Про кого з рідні міг так писати поет?

(Про мачуху)


5. За висловом Карла Брюллова, це була «найбільша свиня в торжковських туфлях», але завдяки Шевченку ця особа ввійшла в історію, а сам Брюллов заплатив їй чималу суму. Назвіть прізвище цієї особи.

(Енгельґардт)


6. Один з віршів Шевченка, напи­саних у лютому 1861 року, має такі рядки:

Чи не покинуть нам, небого,

Моя сусідонько убога,

Вірші нікчемні віршувать

Та заходиться риштувать

Вози в далекую дорогу ?

Куди ж збирався направити свої вози поет?

(Да той світ, друже мій, до Бога,

Почимчикуєм спочивать)


7. Чому Шевченко, бувши улюбле­ним учнем Карла Брюллова і найкра­щим учнем академії, здобув порівняно скромні відзнаки (срібні медалі II сту­пеня) й не отримав жаданого для всіх тодішніх живописців відрядження до Італії?

(На екзамені він не представив обов'язкові тоді композиції на біблійні та античні сюжети, а намалював «Хлопчика-жебрака, який віддає свій хліб со­баці» та «Циганку, яка ворожить сільській дівчині»)


8. Один з віршів Шевченко присвя­тив видатному діячеві української куль­тури. У цьому творі є такі слова:

Не заревуть в Україні

Вольнії гармати,

Не заріже батько сина,

Своєї дитини,

За честь, славу, за братерство

За волю Вкраїни.

Кому присвячені ці рядки?

(Миколі Гоголю)


9. До претендентки на яку роль поет, художник, драматург Шевченко ставив такі вимоги: «Тільки українка, не пан­ського роду, сирота і наймичка» ?

(До дружини)


10. Перу та пензлю Шевченка нале­жать такі літературні твори як «Дорошенко», «Никита Гайдай», «Слепая красавица» та картини «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці», «Група спля­чих жебраків», «Панна сотниківна». Що об'єднує ці літературні та мистецькі твори?

(Усі вони не дійшли до нашого часу)


11. Він першим перекладав Біблію українською мовою, створив перший в Україні фонетичний правопис, написав перший україномовний історичний ро­ман і, можливо, був єдиним, у кого Шевченко бояринував на весіллі. Хто він?

(Пантелеймон Куліш)


12. Назвіть історичні неточності, до­пущені Шевченком у поемі «Гайдамаки».

(Реальний Ґонта не вбивав дітей; повстання почалося не в серпні, а наприкінці травня 1768р., і тривало не рік, а півтора місяця; замучено титаря у Млієві, а не у Вільшані, і було це не влітку, а взимку)


13. В першому рядку цього вірша поет називає вченого, що відкрив закон, згідно з яким можна визначити об'єм неправильного тіла, та вченого, що заявив: «А все-таки вона крутиться». Хто ж згадується в цьому вірші?

(І Архімед, і Галілей Вина й не бачили...)


14. Що стало безпосереднім по­штовхом до написання поеми «Кавказ» ? (Звістка про загибель у бою з горя­нами поетового друга Якова де Бальмена)


15. Цей список розпочато в 1962 р. і щорічно поповнюється. В ньому П.Тичина, О. Гончар, П. Загребельний, В. Сосюра, Г. Тютюнник, М. Бажан, А. Малишко, В. Симоненко, В. Стус, І. Драч, Д. Павличко та інші. Що це за список?

(Лауреати літературної Національної (раніше — Державної) премії України імені Т. Шевченка)


ІІ тур: Біографія Кобзаря 4 учасники


Кожна команда повинна дати відпо­віді на якнайбільшу кількість запитань за 1 хв. (запитання —нескладні).

За кожну правильну відповідь присуджу­ється по 1 балу.


1. Членом якого братства був Шев­ченко?

(Кирило - Мефодіївського)


2. Скількома мовами перекладений «Заповіт»?

(стома)


3. Пан, у якого Шевченко служив козачком.

(Енгельґардт)


4. Твір, написаний Шевченком за десять днів до смерті.

(«Чи не покинуть нам, небого...»)


5. Кому присвятив Шевченко поему «Тризна» ?

(Варварі Рєпніній)


6. Продовжте рядки:

.. .Гомоніла Україна, довго гомоніла...

(Довго, довго кров степами текла...)


7. Кобзар, якому Шевченко наді­слав збірку «Кобзар» з дарчим над­писом.

(Остап Вересай)


8. Річка, біля якої похований поет. (Дніпро)


9. Російський художник, у якого вчився Шевченко.

(Карл Брюллов)


10. Кого Шевченко називав «Про­роче наші Моя ти доне...»?

(Марка Вовчка)


11. Продовжте рядки: ...Іна оновленій землі...

(Врага не буде...)


12. Де було написано «Заповіт»?

(В Переяславі)


13. В якому році Шевченко «пас яг­нята за селом»?

(1814+ 13 = 1827 р.)


14. Ким був до початку повстання Ярема з поеми «Гайдамаки»?

(Наймитом)


15. Ім'я дівчини, подруги дитячих літ Тараса.

(Оксана)


16. Автор повісти «Тарасові шляхи».

(Оксана Іваненко)


17. Попередня назва Тарасової гори.

(Чернеча)


18. Село, в якому провів дитинство Шевченко.

(Керелівка)

19. Прізвище Яреми з поеми «Гай­дамаки» .

(Галайда)


20. Дата перепоховання Шевченка в Україні.

(22 травня 1861 року)


21. Ім'я сестри, яка була для Тараса другою матір'ю.

(Катерина)


22. Скільки творів увійшло до пер­шого «Кобзаря»?

(Вісім)


23. Автор картини «Тарас-пастух».

(Іван Їжакевич)


24. Скільки років перебував Шевчен­ко на засланні?

(десять)


25. Перший твір Шевченка на істо­ричну тематику.

(Поема «Іван Підкова»)


26. Майстер живописних справ, у якого навчався Шевченко.

(В. Ширяєв)


27. Найвідоміший драматичний твір Шевченка.

(«Назар Стодоля»)


28. Рік першого видання «Кобзаря»

(1840)


29. Звання Шевченка після закін­чення Академії мистецтв.

(Вільний художник)


30. Псевдонім Шевченка.

(Дармограй)


31. Рік другої поїздки Шевченка в Україну.

(Серпень 1845 року)


32. Кому присвячена поема «Кате­рина» ?

(Василю Жуковському)


33. Негритянський актор-трагік, друг Шевченка.

(Айра Олдрідж)


34. Автор музики до «Заповіту». (М. Вербицький)

35. Дівоче прізвище матері Шевченка.

(Бойко)


36. Український актор, друг Шев­ченка.

(М. Щепкін)


37. Хто такі неофіти?

(Перші християни)


38. Дата першого арешту Шевченка.

(15 квітня 1847 р.)


39. Кому присвячено твір «Кавказ»?

(Якову де Бальмену)


40. Твір, яким відкривається перше видання «Кобзаря».

( «Думи мої, думи мої...»).


41. Кого зобразив Шевченко на титуль­ній сторінці рукописної збірки «Три літа» ?

(Біблійного пророка Єремію)


42. Які прийоми використовує Шев­ченко в поемі «Сон» з метою показати панораму життя Російської імперії?

(Прийоми сну і подорожі)


43. Назвіть твір, у якому висловлений Шевченком цей пристрасний заклик:

Борітеся — поборете. Вам Бог помагає!

За вас правда, за вас слава І воля святая.

(«Кавказ»)


44. До якої збірки Шевченка входять твори «Розрита могила», «Наймичка», «Великий льох», «Заповіт»?

(«Три літа»)


III тур: Екзамен 4 учасники

Командам роздають надруковані уривки із творів Шевченка, але із про­пущеними словами. Учасникам необ­хідно «реставрувати» текст, відновивши пропущені слова. Через 1 хвилину карт­ки забирають і зачитують, звіряючи із оригіналом.

Найбільша кількість балів — 5 (якщо усе відтворено правильно).


1. Садок вишневий .... (коло хати) Хрущі над вишнями гудуть.

2. Малого сліду......... {не залишу)

На нашій славній Україні.

3. Як у Дніпра......... ( веселочка)

Воду позичає.

4. Цвітуть сади, біліють хати,

А на горі.......... {стоять палати).

5. Наша дума, наша......... {пісня)

Не вмре, не загине.

6. Уже покликали........... (до паю)

А я собі у бур'яні.

7. Нема на світі........... ( України)

Немає другого Дніпра.

8. Весело сонечко ховалось

В веселих........(хмарах весняних).

9. Ну що б, здавалося, слова. Слова та голос...... (більш нічого).

10. Біленькі хати повалялись, Стави........... (бур'яном поросли).


1. Під ним .... (кінь) вороненький Насилу ступає.

2. Бо, сліпці, не бачать карих оченят,

Що тільки лякають......................(молоденьких дівчат).

3. Співа на могилі, з морем..........(розмовля) На Божеє слово вони б насміялись.

4. Неначе човен в синім морі,

То.............(вирина, то потопа).

5. Чого мені тяжко, чого мені.. (нудно) Чого серце плаче, ридає, кричить.

6. Минають дні,.........(минає літо)

А Україна, знай, горить.

7. Попід горою, яром, ...... (долом)

Мов ті діди високочолі.

8. З шкурою знімають, бо.............(нічим обуть) Княжат недорослих.

9. …(Сумує), квилить, плаче рано

В Путивлі-граді Ярославна.

10. Душно мені,......(ходім), дочко

До ставка купатися.


1. Чи винна ж голубка, що.............(голуба любить) Чи винен той голуб, що сокіл убив?

2. І свій шлях широкий:

Той......... (мурує), той руйнує.

3. Чи в діброві з-під колоди ......................... (вовка) виглядає.

4. Обізвався...... (Тарас) Трясило

Гіркими сльозами.

5. Посадили......... ( над козаком)

Явір та калину.

6.1 заплакала............... (Лілея)

А Цвіт королевий

Схилив свою головоньку червоно-рожеву.

7. Вітер в гаї не гуляє —

Вночі.........................(спочиває).

8. Забрав хлопців та й поїхав

По..................... (морю гуляти).

9. Та недовго сонце гріло, Недовго.................... (молилось).

10. Як маківка............ (на городі)

Дівчина розцвітала.


IV тур: Домашнє завдання Команда

Театралізація твору Тараса Шевченка. Кожна команда представляє театралізовану сценку за твором Кобзаря, а команда-суперник повинна назвати цей твір.

Інсценізація оцінюється – 5 балів,

правильна відповідь – 3 бали,

допомога вболівальників – 1 бал.


V тур: Конкурс малюнків 2 учасники

Учасники демонструють власні малюнки за творами Шевченка, а суперники повинні відгадати назву твору. Відповідь оцінюється

Малюнок – 5 балів

Відповідь – 3 бали

Допомога вболівальників – 1 бал


Демонстрація презентації

«Вшанування пам’яті Кобзаря»

(про відвідування учнями школи м. Канів та могилу Т.Шевченка)


VI тур: Конкурс капітанів Капітани


Капітани тягнуть картки із завдання – виразне читання напам’ять поезії Тараса Шевченка.

Конкурс оцінюється 5-бальною шкалою.


VII тур: Художня самодіяльність Команда


Кожна команда показує свій номер художньої самодіяльності. Пісню або танок.

Номер оцінюється в 5 балів.




Літературна вікторина з вболівальниками


1. Село, в якому народився Тарас Шевченко. (Моринці)

2. Село, в якому минуло дитинство Тараса Шевченка. (Кирилівка)

3. Що в перекладі з грецької мови означає ім’я Тарас? (Бунтівник)

4. Прізвище пана, кріпаками якого були Шевченки. (Енгельгардт)

5. Імена батьків Тараса. ( Григорій та Катерина)

6. Ім’я подружки дитинства Тараса, яку поет згадує у вірші «Мені тринадцятий минало». (Оксана Коваленко)

7. Ім’я старшої сестри Тараса. (Катерина)

8. Хто був першим учителем малювання Тараса Шевченка? (Майстер Ширяєв)

9. Чий портрет був намальований для викуплення Шевченка з кріпацтва? (Василя Жуковського)

10. Хто намалював того портрета? ( Карл Брюллов)

11. Як називається збірка поезій Т. Шевченка? («Кобзар»)

12. Скільки творів увійшло до першого «Кобзаря»? (8)

13. Коли Тарас був викуплений з неволі? (22 квітня 1838 року)

14. Скільки років провів Тарас Григорович на засланні? (10 років: з 1847 по 1857)

15. Який навчальний заклад закінчив Шевченко? (Петербурзьку академію мистецтв)

16. Учасником якої організації був Тарас Шевченко? (Кирило – Мефодіївське братство (товариство)

17. Яку книгу для маленьких дітей уклав і видав власним коштом Шевченко? («Буквар»)

18. Яке наукове звання було присвоєне Шевченкові у 1860 році? (Академік гравюри)

19. У якому році помер Шевченко? І де його було поховано? (10 березня 1861 року, Петербург, Смоленське кладовище)

20. Коли і де Т. Шевченко був перепохований? (22 травня 1861 року на Чернечій горі поблизу Канева)

21. Хто сказав про Шевченка: «Він був сином мужика і став володарем у царстві духа…? (І.Франко)


VII тур: Нас не перетанцювати Команда

Звучить весела мелодія.

Від кожної команди виходить по черзі по одному учаснику і танцюють. Завдання: не зупинятися.

Оцінювання: Скільки учасників вийшло – стільки балів команді – 8 балів.


Звучить пісня «Про Кобзаря» («Українці великі й малі…»)


Результати конкурсу оголошує журі, відбувається нагородження команд.






1 учень: Свічку поставлю, свічку поставлю,

Мов перед образом, перед тобою.

І хоч у мріях народ свій заставлю

Стати навколішки поряд зі мною.





2 учень: Благословенна хай буде година

І тая хата, і село,

Що Україні принесло

З великих найбільшого сина.





3 учень: В минулім часі не кажіть про нього –

Він з нами нині в майбутнє йде!

Його слова – то нам пересторога

У наших діях, і на кожен день.





4 учень: Якщо вам мова, і земля, й родина,

І пісня українська дорогі, -

Любіть, як він, страждальну Україну,

Як він – і ненавидьте ворогів.


12