Урок розвитку зв’язного мовлення. Твір-роздум «Мамина пісня колискова»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок розвитку звязного мовлення в 6 класі

Тема: Твір-роздум «Мамина пісня колискова»

Мета: познайомити з колисковими піснями, розкрити любов і ласку матерів до дітей , збагатити душу і серце почуттям вірності батьківській хаті; вчити складати письмове висловлювання в формі роздуму,добирати відповідні мовні засоби, дотримуватись стилю; розвивати усне і писемне мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до Батьківщини, до рідних, повагу до старших, до народних традицій та звичаїв, бажання іх дотримуватись.

Тип уроку: розвиток зв’язного мовлення, застосування знань і формування вмінь

Очікувані результати: учні знають основні риси й особливості твору-роздуму, уміють складати зазначений твір; будують твори з урахуванням типу мовлення, підпорядковують висловлювання темі й основній думці, використовують вивчені мовні засоби зв’язку речень у тексті; знаходять і виправляють недоліки в змісті ,будові та мовному оформленні тексту.

Обладнання: підручник, таблиця.

Хід уроку

Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Вступне слово вчителя.

Скільки пам’ятаю себе, у нашій хаті завжди звучала пісня. Рід наш був великий і співучий. Отак і зростали- в роботі та в пісні. Нас, дітей, дорослі не вчили пісень, але знали ми іх багато. Багато пісень було про калину. Адже калина- один із прекрасних символів Украіни, який уходить у нашу свідомість із маминої колискової . Сьогодні у нас і піде мова про святиню- мамину пісню, бо колискова- це пісня материнської душі і любові, ласки і ніжності.

Колискова пісня! Скільки іх створив народ. Лагідна материна пісня засіває дитячу душу любов’ю до людей, природи, до всього живого. Під спів неньчиної пісні виростають поети і хлібороби , композитори і політики, просто люди. Якби не мамина пісня, сказав один древній історик, яким убогим було б наше життя.

Звучить «Колискова» Лесі Украінки

Учитель до класу: « Що ви уявляєте, коли слухаєте колискові пісні ?»

Відповіді учнів: немовлятко, колиску.

Учитель до класу: «А чи знаєте ви , з чого робили колиски?»

Відповіді учнів про те ,з чого робили колиски.

Вірш про рідну неньку:

Як дітей колишеш ти недремно, то не раз змахнеш краплину поту.

Що ж ,прислівя мовить недаремно: «Хто не мав дітей- не мав клопоту.»

А зростуть- то скільки дум у неньки і тривог за їхнє кожне діло.

Голова боліла від маленьких, від дорослих-серце заболіло.

Але що ті клопоти й тривоги, бо хіба із щастям іх зрівняти?

Як дитя, зіп’явшися на ноги, перший крок ступає по кімнаті.

Як почуєш ти уперше:» Мамо!». Як до школи поведеш за руку.

Як уже й одержиш телеграму: «Мамонько, вітаю із онуком!»

Добре ж як себе пізнать в дитині. Знать: вона твої продовжить роки.

Добре дати світові людину і людині дати світ широкий.

Дарувати ій цвітіння рясту, сині гори,неспокійні ріки.

Хто не мав дітей-не звідав щастя, долею обкрадений навіки.

Звучить «Пісня про рушник».

Учитель до класу: «А хто з вас, діти , знає, яка улюблена колискова пісня вашої мами?»

Розповіді учнів улюблених колискових пісень мам.

Учитель: колискові пісні привертали увагу письменників. Записували і друкували іх М. Вовчок, Л. Украінка, І. Франко. А хіба не колискова дала світові поета Т. Шевченка? Бо той біль за долю народу народився з колискової, яку співала йому мати. І він про це писав:

Мене там мати повивала

І, повиваючи, співала.

Свою нудьгу переливала в свою дитину.

Учитель: як бачимо, художні образи в колискових-сон, дитина, батько, кіт, зозуля. А над усіма ними- величний образ жінки-матері, ніжне серце якої сповнене любов’ю до дитини

Звучать вірші : Б. Олійника « Пісня про матір» , В. Симоненка « Лебеді материнства».

Учитель: крилатими стали слова: Можна все на світі вибирати, сину, вибрати не можна тільки Батьківщину. І це найсвятіше для нас почуття Батьківщини асоціюється з маминою піснею, з тим, як «Заглядає в шибку казка з сивими очима. Материнська добра ласка в неі за плечима.»

Немає нічого більшого, як материнська любов. Про це і розкаже народна легенда про матір. (Зачитую легенду).

Повторення складових частин твору-роздуму:

1 Теза-чітко сформульоване основне твердження.

2 Докази- доводи, що підтверджують висунуту тезу.

3 Висновок-аргументоване підтвердження тези.

Написання твору-роздуму на тему : « За що я люблю і поважаю свою матусю».

Домашнє завдання: дописати твір.

Підведення підсумку уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон»

-Сьогодні мені найбільше сподобалось…

-Цей урок був для мене корисним, тому що…