Конспект уроку з української мови на тему Велика буква у кличках тварин

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...











[pic]















Підготувала

вчитель початкових класів

Пізня Тетяна Анатоліївна.



Тема: «Велика буква у кличках тварин».

Мета: формувати в дітей уміння розрізняти назви тварин та їх клички, правильно писати їх; розвивати мовлення, спостережливість, словниковий запас; виховувати любов до природи, зокрема тварин, охайність під час письма в зошиті.

Обладнання: мультимедійна дошка, комп’ютер, маски тварин.

Хід уроку

І. Вступна частина.

1. Організаційна і нервово-психологічна підготовка учнів до уроку.

1) Слово вчителя ( слайд 2).

Любі діти, у наш клас

Завітали люди щирі –

Привітайте в добрий час

Гостей посмішкою й миром!

2) Привітання учнів ( слайд 3).

Добрий день, шановні гості!

Раді вас вітати!

Всім бажаємо здоров’я

й щастя повну хату!

3) Вправа «Очікування» ( слайд 4).

- Який, на вашу думку, буде наш урок?

сучасний

корисний веселий

важливий Урок особливий

актуальний класний

4) Девіз уроку ( слайд 5).

- Діти, без чого важко уявити наше життя?

Очікувані відповіді (без книги, без знань, без умінь).

- Девізом нашого уроку буде такий вислів :

В Країну Знань велику путь

Долай уперто, друже!

2. Перевірка домашнього завдання з одночасним повторенням раніше

вивченого.

1) Стан зошитів.

2) Повторення правила ( слайд 6).



3) Каліграфічна хвилинка ( слайд 7).

Ту Кн Ря Бровко Марко Фінка

3) Гра «Ланцюжок». Метод «Мікрофон».

- Назвіть кожен своє прізвище, ім’я та по батькові «ланцюжком», швиденько піднімаючись з місця.

- Кожне ім’я можна вимовити з любов’ю чи ненавистю, повагою чи зневагою. Кожне ім’я багатогранне і має свої барвисті відтінки. Тож бережіть своє ім’я і хай воно ніколи не буде заплямоване вашими поганими вчинками.

4) Логопедична хвилинка. Робота над загадкою-жартом ( слайд 8).

Рвав Борис у корзину барбарис,

Рвав Тарас і Роман,

Гриць, Панас і Степан,

Гліб, Овсій, Стась, Павло.

Скільки всіх їх було?

Завдання до загадки.

- Випишіть імена дітей.

- Що їх об’єднує?

- А де росте барбарис? ( слайд 9).

(Перевірка написаного) ( слайд 10).

3. Підготовка учнів до основної частини.

1) Відгадування загадки ( слайд 11).

- Діти, до нас в гості завітав гість. А хто саме, дізнаєтесь, коли відгадаєте загадку.

Йду з садочка.
На воротях
Хтось мене чека в чоботях.
Невідкладні кида речі
І мені стриба на плечі.
Коли їсти він захоче,
Коло ніг тоді муркоче.
Здогадались, хто це друзі?

2) Гра «Буква загубилась» ( слайд 12).

- Наш гість пропонує відгадати, як звуть його друзів

- А як звати їх, відгадати допоможе вам гра. Поміркуйте і назвіть букву, що загубилася.

атроскін, …азіліо, …еопольд.

- Переконайтесь, що ви не помилилися ( слайд 13).


- Що спільного ви помітили у цих словах?

- Так, всі вони написані з великої букви.

- А чому?

3) Фізкультхвилинка « Котик і мишка» ( слайд 14).

Тихесенько котик крадеться, 
Мишку, може, він діждеться. 
Мишка з нірки вибігає, 
Котик її доганяє. 
Бігав, бігав — не догнав, 
Спотикнувся та й упав
.

4. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної

діяльності.

1) Вправа «Мозковий штурм» ( слайд 15).

- Отже сьогодні на уроці ми дослідимо, що таке клички тварин, як правильно вони пишуться.

- Навчимося правильно писати ці слова, бо грамоти вчиться – завжди знадобиться.

ІІ. Основна частина.

1. Первинне ознайомлення учнів з темою, процесом.

1) Робота в парах. Гра «Інтерв’ю».

- Пропоную погратися в гру «Інтерв’ю». Що ж таке інтерв’ю? ( слайд 16).

Інтерв’ю – це розмова двох людей, коли одна людина ставить запитання, а інша відповідає.

- Отже, запитайте у сусіда, як звати його собачку чи котика і запишіть.

- Прочитайте, що ви записали?

- А як написали кожне слово? (З великої букви).

- Чому?

- Що означає слово «кличка»? ( слайд 17).

Кличка – це ім’я, яке дають тваринам.

2. Всебічний аналіз теми.

1) Вправа «Дослідження» ( слайд 18).

- Давайте перевіримо, чи правильно ми зробили висновок. Розгорніть підручники на ст. 113. Уважно прочитайте правило.

2) Словникова робота.

інтерв’ю

кличка

3. Виконання тренувальних вправ і завдань з метою уточнення і

корекції знань учнів.


1) Інсценізація діалогу ( слайд 19).

- Діти, а зараз ми з вами завітаємо до Лісової школи. Вчителює в ній Мудра Сова, а от учні …

Сова

- Любі мої, сьогодні до нашої Лісової школи прийшли ості. Тож давайте знайомитись.

Зайчик

Я зайчик, а мама кличе мене Вухань, бо у мене довгі вуха.


Білочка

Я білочка, а зовуть мене Веселинка, бо я дуже весела.

Ведмежа

А я ведмедик Тупотун, так мене кличе татко.

Сова

Малята, ви вже навчилися писати. Тож запишіть свої клички у зошити, а школярики перевірять чи не допустив хтось із вас помилку. (Перевірка написаного).

Завдання.

Звірята складають речення і записують на дошці, а діти записують у зошити. Діти визначають, яке речення їм найбільше сподобалось і усно складають ще свої речення.

2) Колективна робота за вправою 213 ( слайд 20).

- Скажіть, чому одні виділені слова написані з малої букви, а інші – з великої. (Відповіді дітей).

- Спишіть речення, які вам сподобались.

3) Пальчикова гімнастика. Вправа «Пальчику» ( слайд 21).

Пальчику, пальчику,
Де ти бував?
Пальчику, пальчику,
Що ти чував?
- З меньшеньким братом
Я кашу варив,
Із безіменним
Я кашу поїв,
Із середульшим 
У лісі гуляв,
А із найбільшим
Пісню співав.


4. Осмислення та узагальнення вивченого.

1) Розподільчий диктант «Розумова гімнастика» ( слайд 22).

Мурчик, Василько, Рябуха, Катруся, Цокотуха, Іван.

- Діти, на дошці записані слова. Хлопчики виписують – імена людей, а дівчатка – клички тварин.

2) Перевірка ( слайд 23).

ІІІ. Заключна частина.

1. Пояснення домашнього завдання ( слайд 24).

1) Повторити правило на ст. 108.

2) Вивчити правило на ст. 113.

3) Вправа 214 ( по групах):

- діти, у яких на парті малюнок котика, списують перші три речення;

- діти, у яких на парті малюнок цуценяти, списують три речення і підкреслюють клички тварин.

2. Підсумок роботи учнів. Аргументоване оцінювання знань

та умінь учнів.

1) Узагальнення вчителя ( слайд 25).

- Діти, чи справдилися ваші очікування?

- Ви щасливі?

- Добре, діти. Адже:

Найсвітліша пора – дитинство,

безтурботна пора – дитинство,

найчесніша пора – дитинство,

найсвятіша пора – дитинство.

Це – щастя і радість.

Це – ніжність і мрії.

Це – тато і мама.

Це – пісня.

3. Приведення організму дітей в спокійний стан.

1) Виконання пісні «Ми щасливі діти» ( слайд 26).

2) Перегляд цікавих фото про тварин ( слайд 27).

4. Організоване закінчення уроку.