Конспект уроку на тему:Відмінювання іменників чоловічого та жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині (родовий та орудний відмінки)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Українська мова, 4 клас З – П

Тема: Відмінювання іменників чоловічого та жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині (родовий та орудний відмінки).

Мета: формувати уміння відмінювати іменники чоловічого та жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині, продовжити роботу над формуванням вміння встановлювати зв’язок слів у реченнях та словосполученнях, закріплювати знання відмінкових питань до іменників, розвивати вміння аналізувати, порівнювати, узагальнювати мовні явища, формувати навички самоосвітньої діяльності, виховувати спостережливість.

Обладнання: таблиця – опора, сигнальні картки, роздатковий матеріал (завдання - інструкції), презентація.

Хід уроку


І Актуалізація опорних знань учнів

1) - Відгадайте загадку:

Наче лицарі казкові

Вірно служать рідній мові

Так слова єднати вміють,

Що усі їх розуміють. (Відмінки)

  • Скільки відмінків в українській мові на відміну від російської? Назвіть їх.

  • Іменник у якому відмінку завжди вживається із прийменником?

  • Назвіть відмінки, іменники у яких завжди вживаються без прийменника.

(Діти працюють із сигнальними блокнотами, хто знає відповідь, демонструє зелений квадрат, хто не знає – червоний.)

Сьогодні на уроці ми дізнаємось про особливості відмінювання іменників чоловічого та жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині. Я запрошую вас у подорож до столиці нашої країни – міста Київ. Та потрапити у поїзд не просто – треба виконати завдання:

  • Ситуація успіху: один учень (слабкий за навчальними досягненнями) біля дошки відмінює слово Вітчизна. У разі потреби він може звернутись по допомогу до будь-якого учня з класу. За правильне виконання роботи він отримує додатковий бал до оцінки за роботу на уроці.

  • Весь клас працює із світлофорами. Визначити відмінки слова Україна у словосполученнях, показати за допомогою світлофора:

Живи, Україно!

Люблю Україну.

Служити Україні.

Степи України.

Пишатися Україною.

  • Молодці! Оцініть роботу на дошці за допомогою світлофорів (згодні – зелений, не згодні - червоний).

  • Але поїзд ще ніяк не може зрушити з місця. Необхідно визначити кількість звуків і букв у слові Україна. Назвіть голосні звуки. Назвіть приголосні звуки. На який звук закінчується основа слова? Як називаються слова Україна та Вітчизна? Складіть речення із словом Україна, запишіть. (Один з учнів пише на дошці. Визначає відмінки іменників.)

  • Що ж нам відповідає начальник станції? (Поїзд може рушити від станції(і). Міркуйте над задачою(ею)!) Отже , ми не просто будемо подорожувати, а доведеться шукати відповідь на запитання.

2) Ось і поїхав наш поїзд. Поки ми в дорозі, давайте допоможемо деяким словам зайняти свої місця згідно куплених білетів:

1 вагон 2 вагон 3 вагон

Основа на тв. приг. Основа на шиплячий Основа на [ Й]

ж. р. ч. р. ж. р. ж. р.

4 вагон

Основа на мя’к. приг.

ж. р. ч. р.

Собака, калина, задача, вежа, армія, столиця, Ілля.

ІІ Сприймання та усвідомлення нового матеріалу

1) Ось ми приїхали. Та що ж це за місто таке? Їхали у Київ, а куди ж потрапили? Так, ми потрапили у минуле. Зустрічає нас князь Ярослав Мудрий. Він об’єднав усі маленькі князівства у велику й сильну державу – Київську Русь, яку знали й поважали у всьому світі. Дівчатка та хлопчики за давніх тих часів навчалися у школах при церквах та монастирях. І ми з вами без діла сидіти не будемо. Нам треба потрапити додому, у 21 сторіччя. Для цього треба виконати завдання, попрацювати у групах і знайти відповідь на головне запитання цього уроку: як відмінюються іменники чоловічого та жіночого роду із закінченням -а, (-я) в однині у родовому та орудному відмінках.

Робота у групі за завданням – інструкцією:

Завдання – інструкція


Проаналізуйте відмінкові закінчення іменників жіночого та чоловічого роду із закінченнями -а, -я у родовому та орудному відмінку однини.

Школа

[ ш к о л а]

Куля

[ к у л’ а]

Задача

[ з а д а ч а]

Мрія

[ м р’ і й’ а]

Р. в.

школи

кулі

задачі

мрії

О. в.

школою

кулею

задачею

мрією


Микита

[ м и к и т а]


Ілля

[ і л’: а]

Миша

[ м и ш а]

сім’я

[ с’ і м й’ а]

Р. в.

Микити

Іллі

миші

сім’ї

О. в.

Микитою

Іллею

мишею

сім’єю



Заповни алгоритм правопису відмінкових закінчень іменників жіночого та чоловічого роду із закінченнями -а, -я у родовому та орудному відмінку однини.


1) Визначити основу іменника


Закінчується на твердий приголосний


Закінчується на м’який приголосний або ж, ч, ш

Закінчується на [ й’]

2) У родовому відмінку однини пиши


_____


_______

______

країн ___

зірк ____


синиц___

бабус___

історі­­­__

армі___

3) У орудному відмінку однини пиши


_______


________

________

країн ___

зірк ____


синиц___

бабус___

історі­­­__

армі___


Самоперевірка роботи груп. Самооцінка роботи.


2) Фізкультхвилинка.

3) Молодці, діти! Ярослав Мудрий пишався б такими нащадками! При ньому створювалися перші бібліотеки. Писалися перші книги від руки, на пергаменті. Робили його із шкір телят на створення однієї книги йшло дуже багато часу. Цінилися такі книжки дуже дорого, на створення однієї книги йшли шкури цілого стада тварин. Палітурки прикрашалися золотом, сріблом, коштовним камінням. Кількість книг на Русі становила близько 130 тисяч томів. Могли дозволити собі придбати книгу лише дуже багаті люди. Зараз книжки дуже змінилися зовнішнє, але цінності своєї не загубили. Давайте попрацюємо самостійно і виконаємо вправу 114. (Взаємоперевірка, оцінювання за допомогою консультантів. Вчитель перевіряє у першого,хто виконав роботу, учень перевіряє у дітей своєї групи.)

4) Наш підручник допоміг нам повернутися до сучасного Києва. Перед вами пам’ятник Богдану Хмельницькому, який знаходиться на Софіївській площі. Це один із символів міста. У Києві ще дуже багато цікавих місць, ми їх побачимо, якщо виконаємо завдання: перекласти словосполучення українською мовою.

Гордиться площадью Независимости. Небо над Андреевской церковью. Возле улицы Крещатик. Фрески Софии Киевской. (У виділеного слова виділити закінчення, визначити відмінок).

ІІІ. Підсумки уроку.

Закінчилася наша подорож Києвом, але вона нас багато чому навчила. Можемо ми зараз допомогти начальнику казкової залізничної станції? Пригадайте, що ми дізналися на уроці? (Як пишуться закінчення іменників.) Що треба зробити, щоб правильно написати закінчення? (Визначити відмінок. Визначити, на який приголосний закінчується основа.)

- Оцініть свою роботу на уроці. Якщо працювали на повну силу - підніміть червоний квадратик, якщо працювали гарно, але відчуваєте,що можете працювати краще – синій квадратик.