Оздоровчі системи. (урок з основ здоров я, 8 клас )

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема. Поняття про оздоровчі системи. Складові оздоровчих систем.

Мета: розглянути традиційні та сучасні оздоровчі системи та їх складові; формувати вміння використовувати елементи оздоровчих систем для зміцнення здоров’я, працювати в групах та з підручником.

Поняття та терміни: оздоровчі системи, йога, цигун, Ушу, фітотерапія, ароматерапія, арт-терапія, кольоротерапія, анімалотерапія.

Тип уроку: тренінг

Обладнання: інформаційні картки.


Хід уроку

І. Організаційний етап (учні сидять по колу, вчитель зачитує притчу)

Виросла в полі квітка і раділа: сонцю, теплу, повітрю, дощу, життю ... А ще тому, що Господь створив її не кропивою або будякам, а такою, що може радувати людину. Росла вона, росла ... Одного разу йшов повз хлопчик і зірвав її. Просто так, не знаючи навіть навіщо. Зім'яв і викинув на дорогу. Боляче стало квітці, гірко. Хлопчик адже не знав, що вчені довели, що рослини, як і люди, можуть відчувати біль. Але найбільше квітці було прикро, що її просто так, без будь-якого сенсу зірвали і позбавили сонячного світла, денного тепла і нічної прохолоди, дощів, повітря, життя ... Останнє про що вона подумала - що все-таки добре, що Господь не створив її кропивою. Адже тоді хлопчик неодмінно обпік би собі руку. А вона, пізнавши, що таке біль, так не хотіла, щоб ще хоч комусь на землі було боляче ...

  • Так давайте з вами візьмемося за руки та подаруємо один одному тепло нашої души.

ІІ. Основна частина тренінгу

  1. Вправа «Знайомство»

  • Що в моєму житті позитивно впливає на стан мого здоров’я? (Учні по черзі говорять та після кожного виступу плескають в долоні)

Учитель. Раціональне харчування та фізичні вправи самі по собі окремо не дають можливості бути здоровим. Тільки сукупність спеціальних заходів і дій сприяють збереженню, зміцненню і відновленню здоров’я. Мова йде про оздоровчі системи. Ви дізнаєтеся про традиційні та сучасні оздоровчі системи, про їх складові.


  1. Вправа «Очікування»

  • Що ви очікуєте від уроку?

(Учні записують свої очікування на стікерах-квітах)


  1. Вивчення нового матеріалу

Учитель. З самого народження кожного з нас оточують кольори, що виявляють вплив на організм, нервову систему та психіку людини. Кольоротерапія – це цілеспрямований вплив кольором на самопочуття, фізіологію людини; активізація кольором діяльності органів і систем; метод психологічного лікування з метою розслаблення, зняття стресів, підняття настрою та тонусу за допомогою кольорів.

Для успішного використання методу кольоротерапії необхідно знати, як діє певний колір на людину.

Червоний – це колір дії. Він стимулює і підкірку головного мозку, і безпосередньо клітини кори головного мозку. Червоний колір здатний дати відчуття захищеності. Він традиційно вважається кольором лідера. Психотерапевти не рекомендують використовувати червоний колір протягом довгого часу. Це загрожує побічними ефектами, такими як перевтома.

Помаранчевий – це суміш червоного і білого. Його вплив на людину схожий на вплив червоного, тільки в більш м'якому вигляді. Характерний тим, що підвищує настрій, стимулює робочу активність і втомлює не так сильно, як червоний. Помаранчевий прийнято називати кольором сонця. Він відновлює втомлений організм після важкого трудового дня, дає відчуття тепла і затишку в домі

Жовтий – колір сонця. Чудовий колір для профілактики депресій.

Жовтий колір допомагає при здачі іспитів, коли потрібна гранична концентрація уваги і здатність запам'ятовувати великі обсяги тексту. Людям творчих професій жовтий колір дарує натхнення.

Зелений – належить до холодної гами, але є самим м'яким з кольорів цієї палітри. Він заспокоює, але майже не гальмує життєві процеси організму.

Зелений колір доречний в будь-якій ситуації. Це колір природної гармонії. Він заспокоює нерви і до того ж корисний для очей.

Синій – антипод червоного. Він майже повністю гальмує будь-яку активність. Знижує тиск, температуру. Знижує робочу активність. Має заколисливий ефект. На Сході він символізує істину і спокій. Синій колір допомагає очистити свідомість від непотрібних думок, заспокоїть тривогу.

Блакитний – синій з білим. Цей колір теж володіє заспокійливим ефектом, але не настільки сильним, як синій. Його часто використовують для оформлення офісних приміщень, тому що він допомагає зібратися з думками, зосередитись і гасить емоції. Блакитний колір має властивість усувати страхи, тривогу.

Фіолетовий – його довгий вплив на людину загрожує появою постійного відчуття втоми. Фіолетовий колір чудово знімає напругу. Крім того, він допомагає знайти вихід з творчої кризи і зняти нервове перезбудження.

Сірий, чорний, коричневий – депресивні кольору. Їх не можна застосовувати в оформленні житлових приміщень.

Білий – фактично це відсутність кольору. Проте на психологічному рівні, потреба в білому – це потреба захиститися; приховати емоції і поставити між собою і людьми розділову стіну.

Існує декілька дуже цікавих технік допомоги собі за допомогою кольору.


Вправа "Райдужний тонік"

Це чудовий спосіб підбадьоритися, підняти настрій та тонус.

Влаштуйтесь якомога зручніше і зробіть глибокий вдих і видих. Уявіть собі світле блакитне небо з райдугою від краю до краю. Сконцентруйтесь на червоній лінії. Уявіть як вона починає вібрувати, віддаляється від райдуги і наближується до вас у вигляді червоної хмаринки. Коли ця хмарка досягне вас, воно розсипається на рубінові кристали і сиплеться на вас. Кристали торкаються шкіри і перетворюються у краплі води, вона просочується всередину і наповнює ваше тіло рубіновим кольором.

Коли ви відчуєте, що тіло наситилося кольором, зайва волога вирветься назовні і скоро розсіється.

Повторіть теж саме з наступною та всіма іншими кольоровими лініями райдуги. Зовсім не обов'язково, до речі, відразу використовувати увесь кольоровий спектр, можна обмежитися декількома. Поглинання різних кольорів може займати різний час, якщо один колір ви поглинаєте набагато довше інших, зверніть увагу, що несе цей колір і чого, власне, вам не вистачає, оскільки саме його ви поглинаєте так довго.


Робота в групах

Учні об’єднуються в групи

Завдання для груп (матеріали готують заздалегідь учні або інформаційну картку надає учитель )

Група І визначає особливості ОС «Цигун».

Група ІІ визначає особливості ОС «Анімалотерапія».

Група ІІІ визначає особливості ОС «Фітотерапія».

Презентація роботи груп, обговорення.


ІІІ. Узагальнення та закріплення набутих знань

Учитель. Видатний лікар М. Амосов писав: «Поведінка  є  таким  самим  джерелом  патології,  як  гени  й середовище... Неправильна  поведінка  людей  є  більш  частою  причиною  їхніх захворювань, аніж зовнішні дії чи слабкість природи людини.»

« Щоб  бути  здоровим,  потрібно  власні  зусилля,  постійні  й  значні. Замінити  їх не можна нічим

  • Як ви розумієте його слова?

  • На що слід звернути увагу підлітку, обираючи ОС?


Робота з підручником.

Визначити основні складові оздоровчих систем.


ІV. Підсумки уроку

Учитель. «Наш організм створений на 120 років життя. Якщо ми живемо менше, то це викликано не недоліками організму, а тим, як ми з ним поводимось. (К. Купер)»

Вправа «Мікрофон»

Учні по черзі продовжують фразу: «Я для себе зробив висновок…»


  • Чи справдилися ваші очікування? Якщо справдилися, то прикріпіть свою квітку на імпровізований квітник. Нехай ваше життя буде багатим на квіткові барви.


«Здоров’я – розкіш для людини,

Найбільша цінність у житті.

Як є здоров’я день при днині,

Можливість є йти до мети.

Тоді є радість, щастя, диво.

Краса у крапельці роси.

Тоді людина йде щасливо

Серед безмежної краси

Й чарівність світу відчуває.

Для неї в хмурість – дні ясні.

Вона всі труднощі долає

Й співає радісні пісні.

Вона – здорова! Це чудово,

Бо їй нічого не болить.

Вона добро творить готова

І це прекрасно! Можна жить!»

(Надія Красоткіна)



V. Домашнє завдання

Опрацювати §7, виконати на с.34 завдання «Моделюйте – набувайте життєвих навичок»


Інформаційна картка

Анімалотерапія

Тварини — наші вірні й віддані друзі. Вони не залишать господаря, якщо той раптом захворіє або збідніє, для них не важливий його матеріальний статус. А чи знаєте ви, що домашні тварини, крім своєї любові і відданості, здатні подарувати своєму господареві здоров’я і довголіття ? Володарі домашніх вихованців, як правило, і хворіють рідше, і живуть довше за тих, хто не має бажання або можливості тримати вдома тварин.

У наші дні лікування за допомогою тварин, або анімалотерапія, хоч і належить до нетрадиційних видів лікування, як і лікування травами, все ж вельми популярна. Часом спілкування зі справжніми дітьми Природи — тваринами — значно покращує стан здоров’я навіть тих людей, допомогти яким офіційна медицина вже не в змозі. Що вже тут говорити про людей, які не мають страшних діагнозів ?

Цікаво й те, що майже всі види тварин різною мірою здатні лікувати людські недуги. До речі, спілкування йде на користь не тільки людині, а й самому « лекарю ». Весь секрет у тієї позитивної енергії, якою обмінюється людина і тварина. Тваринний світ такий багатий, що будь-яка людина може вибрати собі саме того помічника, який найбільше припаде йому до серця.

Фелінотерапія. Так називається лікування за допомогою котів, які, безумовно, займають найпочесніше місце серед домашніх улюбленців. Ці пухнасті і граціозні істоти живуть у багатьох будинках. Кішки дуже чутливі до людський болю, вони безпомилково визначають її джерело і прагнуть розташуватися поблизу нього. Зміни енергетичного потоку, які супроводжує будь-яку хворобу, кішки відчувають дуже добре. А ще кішки допоможуть нормалізувати артеріальний тиск, поліпшити роботу серця, позбавити від болю в суглобах і вилікувати запалення. Стародавні єгиптяни вважали кішок цілющими тваринами і обожнювали їх.

Каністерапія. Це лікування за допомогою собак. Звичайно, тримати в будинку собаку клопітно, але дуже корисно. Всім відомо, що з собакою потрібно гуляти в будь-яку погоду. Це не так вже погано, адже такі прогулянки є профілактикою захворювань серцево-судинної системи! А фермент лізоцим, що міститься у собачій слині, вбиває мікроби. Крім цього, спілкування з собаками робить позитивний вплив на нервову систему, про це знали вже стародавні греки. І абсолютно неважливо, чи є собака породистої або належить до дворнягам, велика вона чи маленька.

Домашній акваріум — засіб релаксації. Такий куточок природи може стати не просто прикрасою інтер’єру. Його мешканці своїм неспішним безмовним переміщенням прекрасно заспокоять нерви, позбавлять від депресії, допоможуть розслабитися і відпочити. Багато фахівців в області психіатрії використовують акваріум як засіб релаксації.

Іпотерапія. Ще в 5 столітті до нашої ери Гіппократ відзначав позитивний вплив їзди на коні на здоров’я людини. Вона допомагає впоратися з порушеннями кровообігу, психічними порушеннями, травмами опорно -рухового апарату. Навіть офіційна медицина визнає благотворний вплив коней на людей, які страждають таким страшним захворюванням, як дитячий церебральний параліч.

Дельфінотерапія. Найрозумніші мешканці морських глибин — це дельфіни. Сьогодні в усьому світі використовують цих тварин для лікування недуг. Ультразвук, за допомогою якого спілкуються дельфіни, надає безпосередній вплив на мозок людини, а саме мозок дає сигнал всьому організму справлятися з порушеннями. Людина відчуває себе умиротвореним і щасливим, спілкуючись з цими загадковими тваринами. Багато постійні « пацієнти » дельфінів — діти з синдромом Дауна, а також страждають аутизмом та ДЦП малюки. Терапевтичний ефект від дельфінотерапії при таких найтяжчих захворюваннях є феноменальним !

Як приємно, прийшовши додому, побачити, що ваш улюбленець вже чекає вас, і віддано заглядає в очі. Виберіть собі домашнього вихованця і станьте щасливіше і здоровіше !