Разработка внеклассного мероприятия . Виктрина

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...








Разработка внеклассного мероприятия

World around us


(игра-викторина по английскому языку

для учащихся 5 класса)



















Учитель английского языка

Бучинская С.И.


















2016



Цель: воспитание чувства ответственности за совместную работу, воспитание готовности к коллективному творчеству, оказывать взаимопомощь.

Планируемые результаты:

  • Регулятивные : соотносить свои действия с планируемыми результатами, осуществлять контроль своей деятельности в процессе достижения результата.

  • Познавательные: строить логическое рассуждение, умозаключение и делать выводы.

  • Коммуникативные: вступать в диалог, а также участвовать в коллективном обсуждении проблем, владеть монологической и диалогической формами речи в соответствии с грамматическими и синтаксическими нормами АЯ.

Оборудование: карточки с кроссвордом для команд, контрольный плакат с кроссвордом (можно через проектор), тексты – описания, ватман, карандаши; контрольный плакат (рисунок по тексту); реквизиты к сказкам.












Ход мероприятия


2 команды по 5 человек, остальные учащиеся болельщики. Каждая команда придумывает себе название на английском языке, эмблему.


  1. Приветствие

Команды представляются (название команды – это существительное, каждая буква которого расшифровывается. Одна буква - одно прилагательное, характеризующая члена команды).


  1. Разминка

Which word doesn’t fit? Explain your choice


Учащиеся читают слова, находят лишнее слово. За каждое найденное слово команда получает одно очко.

  1. Sister, brother, cousin, pet

  2. Halloween, Maths, Science, History

  3. Tennis, football, swim, basketball

  4. Mark, school, summer, subject


  1. Кроссворд

My family

Командам раздаются карточки, где они должны найти 14 названий членов семьи. За каждое найденное слово команда получает одно очко.

Болельщикам тоже выдаются такие карточки. Если при проверке команда не смогла найти слово, она может попросить помощь у своих болельщиков


W

C

F

W

I

F

E

D

C

H

F

A

M

I

L

Y

D

A

H

U

E

F

H

J

K

L

P

U

I

S

M

O

T

H

E

R

A

G

L

B

B

R

O

T

H

E

R

H

D

A

Q

A

U

N

T

W

E

T

R

N

F

A

T

H

E

R

N

E

E

D

U

N

C

L

E

T

T

R

N

Y

C

O

U

S

I

N

S

O

N

U

S

I

S

T

E

R

O

P

Z

X


  1. Музыкальная пауза

Выступление учащихся 9 класса с музыкальным номером

5.Artists competition

Командам даётся текст, по которому нужно нарисовать картинку. Оценивается соответствие тексту.

На слайде можно увидеть правильный вариант.


There is a big house in the middle of the picture. The house is yellow with a red roof. There are two windows in the house and one door. To the left of the house there is a green tree. To the right of the house there are two flowers. One flower is red; the second flower is blue. Under the tree there is a black dog. In the tree there is a fat cat.


В это время проводится конкурс болельщиков


  1. Конкурс «Болельщиков»

Болельщикам каждой команды задается по очереди вопрос “What can you do in your spare time?” За каждый ответ прибавляется одно очко.


  1. Домашнее задание

Команды показывают подготовленные сказки.



The three bears”

Characters:

Father Bear

Mother Bear

Baby Bear

A Little Girl


Scene 1

Tree bears are sitting at the table, drinking milk.

Mother Bear: Take your cup, Father!


Mother Bear: Take your little cup, Baby Bear1

Baby Bear: Thank you, Mummy dear… mom, it is too hot

Father Bear: Then let us go for a walk.


The three Bears go out of the room.


Scene 2

A little Girl comes in and looks around.

A Little Girl: Whose room can it be? (Looking at the table) I am hungry. (Sits down at the table and tastes milk). Oh, this is too hot for me! This milk is too cold for me! This milk is just right for me. (the noise of the three Bears, steps are heard. The Little Girl hides in the little bed).


Scene 3

The three Bears enter the room and their places at the table.

Father: My cup is not full!

Mother Bear: My cup is not full either!

Baby Bear: And my cup is empty. (They look around). Oh, and who is this!? A little girl.

Father Bear: Let us catch her up!

Mother Bear: Let us eat her up!

Baby Bear: Yes, yes, let us eat her up!


A Little Girl: No, you won’t. (Runs away)


The Bears try to catch he, but stumble and fall down.

Mother Bear: (shaking herself). It is your fault, Father! You fell and I fell too1

Baby Bear: And I fell because you fell!


All together (shaking their heads): And the little Girls has run away. Oh! Oh! Oh!


A Fairy Tale (An Orochi Fairy Tail)


Why a Fox has a Long Tail and the Bear and Rabbit Short Ones


Author: One day the Lord of the Forest said: “Dear friends, I want to present every animal with a tail”

The animals heard about it and went off to see a great hurry. The fox, the bear and the rabbit ran along together but the on way the fox decided to play a trick on her two friends.


The fox said: “Why don’t you go eat some berries friends? There are many of them growing there. And as for me I will catch a bird for dinner. The way is long we need some food”.


Author: The bear and the rabbit believed the fox and went to pick the berries. (едят ягоду). At that moment the fox lost no time and ran to the Lord of the forest.


Fox: Will you give me the biggest and the bushiest tails.


Lord the Forest: Here it is.


Fox: Thank you. (Любуется своим хвостом) How nice I am!


Вбегают медведь и кролик.

Bear and Rabbit: Will you give us tails!

Lord of the forest: Sorry, but I don’t have any tails. One has left. Bear take this one and Rabbit take that other one.

Author: It’s a pity. And that is why the fox has a big tail and the bear and the rabbit little tails.


  1. Рефлексия

How are you?

Учащиеся все вместе исполняют песню «If you're happy and you know it, clap your hands»

Прикрепить смайл – настроение на стенд.

  1. Подведение итогов. Награждения команд