«Рельстер және бағыттама бұрмалары»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: АШЫҚ САБАҚ Пән атауы: «Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі» Сабақ жоспарыСабақтың тақырыбы: «Рельстер және бағыттама бұрмалары»Сабақтың мақсаты:Білімділік: Рельстер және бағыттама бұрмаларының түрлерін біліп, олардың деңгейін анықтап,талдау жа...


ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

Ақтөбе көлік, коммуникация және жаңа технология колледжі

Мамандық: 1409000 Темір жол құрылысы, жол және жол шаруашылығы



«Жол және жол шаруашылығы» «Бекітемін»

бірлестік отырысында қаралды Директордың ОІ

Хаттама № ____ «___» ____2015 ж жөніндегі орынбасары

Бірлестік жетекшісі _______ Жиенқожаев М.С.

_____________________________ «____» _________2015ж.





АШЫҚ САБАҚ

Пән атауы: «Темір жолды техникалық пайдалану және қозғалыс қауіпсіздігі»

Сабақтың тақырыбы: «Рельстер және бағыттама бұрмалары»


Оқытушы: Кадирова Жанар Жаксылыковна

[pic]



Ақтөбе 2016 ж

Сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: «Рельстер және бағыттама бұрмалары»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Рельстер және бағыттама бұрмаларының түрлерін біліп, олардың деңгейін анықтап,талдау жасай білу қажет.

Тәжірибелік: Тәжірибеде білікті маман болатындай жол монтерін тәрбиелеу барысында оқушылардың өз бетімен жұмысын жүргізу, алған теориялық білімдерін тәжірибеде қолдануға жаттықтыру.

Дамытушылық: Жұмыс барысында оқушылардың сабаққа деген ынтасын және көзқарасын қалыптастыру, күш-жігерін, шеберліктерін арттыру.

Сабақтың түрі: аралас.

Пәнаралық байланыс: «Теміржол», «Жол жұмыстарына арналған машиналар мен механизмдер», «Теміржолға техникалық қызмет көрсету және жөндеу»

Оқыту әдісі:

Сабақтың материалдық-техникалық көрнектілігі: слайдтар, тесттер және т.б.



  1. Ұйымдастыру бөлімі (2-3 минут)

Сабақ қатысымын тексеру.

Оқушылардың көңілін сабаққа қалыптастыру.

Сабақ мақсатын қалыптастыру.

  1. Темір жол ақпараттары (темір жолда болып жатқан техникалық-ғылыми жаңалықтар мен жетістіктер) (3 мин)

Темір жолдағы жауапсыздық салдары.....

[pic] [pic] [pic]

Модуль «Рельстер және бағыттама бұрмалары»

  1. Рельстер




Рельстер түрлерін,деңгейін анықтап талдау


ТПЕ талаптары

Оқулықтар:

  1. «Темір жолға техникалық қызмет көрсету және жөндеу» Крейнис З.Л.

  2. «Теміржолды күту және жөндеу» Тихомиров В.И.

  3. «Темір жол» Чернышев

  4. ТПЕ ҚР


  1. Бағыттама бұрмалары




Бағыттама бұрмалары түрлерін,деңгейін анықтап талдау


ТПЕ талаптары


3. Бағыттама бұрма ақаулары


Бағыттама бұрма түрлерін,деңгейін анықтап талдау


Бағыттама бұрма ақауларын анықтау



Модуль Түйіндеме


Атауы






«Рельстер және бағыттама бұрмалары»



Мақсаты





Оқушы рельстер және бағыттама бұрмалары деңгейін және олардың ақауларын анықтай білу керек





Мазмұны


Қадам/ Іс-әрекет:

  1. Рельстер

  2. Бағыттама бұрмалары

  3. Бағыттама бұрма ақаулары




Алған білімі






Рельстер, бағыттама бұрма түрлері

Бағыттама бұрма ақауларын анықтау


Ұзақтылығы



2 сағат

3.Үй тапсырмасын тексеру бөлімі (20 мин)

Тақырыбы: «Жер төсемі,жолдың жоғарғы құрылысы және жасанды құрылыстары»

3.1 Жер төсемі және жасанды құрылыстары

3.2 Жолдың жоғарғы құрылысы

3.3 Жазбаша түрде жауап беру: тесттер

[pic] [pic]

[pic] [pic]

Криптограмма

  • Жолдың үстіңгі құрылыс элементі

  • Жол өлшеу құралы

  • Бағыттама бұрмасының элементі

[pic]



1.Жол табанын дұрыстау,шпал ауыстыру және балласт қабатының қасиетін ішінара қалпына келтіру жұмыстары жүретін жолды жөндеу түрі.

2.Балласт ақауы.

3.Бағдаршам, петарда, щит, жалау-... .

[pic]

4. Жаңа тақырыпты бастау және түсіндіру( мин)

Жаңа тақырып бойынша тапсырмалар:

1.Рельстер

2.Бағыттама бұрмалары

3.Бағыттама бұрма ақаулары

[pic] [pic] [pic] [pic]



[pic]

[pic]

[pic]

3.Бағыттама бұрма ақаулары

[pic]

5.Тақтадағы жаңа тақырып белгілерін дәптерге түсіру (оқушылар жұмысы)- 5 мин

Бейне-фильм «Бағыттама бұрма ақаулары»

6. Жаңа материалды бекіту(3 мин)

7. Өткен материалды қайталау

Криптограмма шешу.

Бағыттама бұрмасының элементі

Жолдың үстіңгі құрылыс элементі

[pic]

Қорытынды бөлім: (2 мин)

1.Үй тапсырмасын түсіндіру

2.Қосымша тапсырмалар беру

3.Бағалау, мадақтау