Урок по украинскому языку на тему Вимова і написання префіксів з- ( зі - , с-) , роз- , без-

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


ТЕМА УРОКУ: «Вимова і написання префіксів з- ( зі - , с-) , роз- , без- »


ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань.


МЕТА: повторити вивчений матеріал про префіксальний спосіб творення

слів, найбільш уживані префікси ; поглибити знання учнів про

вимову і написання префіксів з-, роз-, без- ; формувати в них уміння

утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати;

збагачувати словниковий запас школярів.


ОБЛАДНАННЯ: мультимедійна дошка, компютери, підручники.


Хід уроку

І.Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

1. Хвилинка-говоринка ( блиц-переклад слів з російської мови на українську)

Скрипеть, воротник, потолок, угол, пол, зонтик, кошелек, смерить,

испечь, срисовать, убегать, дом, сахар, спросить, согнуть, соединить,

карандаш, созвать, сыграть.


2.Вступне слово вчителя:

Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну прекрасну, в країну чудову,

Що нас так чекає й збагачує мову.


- У якій країні ми зараз перебуваємо? Який розділ науки про мову ми

вивчаємо? ( Словотвір, орфографія)

  • Що вивчає словотвір? А орфографія?

  • Пригадайте способи творення слів.

  • Що таке префіксальний спосіб творення слів? Наведіть приклади.


ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.

Сьогодні ми з вами навчимося правильно писати слова, утворені за допомогою префіксів, при написанні яких може виникати сумнів.


III. Вивчення нового матеріалу.


1. Спостереження над мовним матеріалом. ( На мультимедійну дошку спроектовано речення). Виписати з речень слова, утворені префіксальним способом, виділити префікс, підкреслити букви, перед якими пишеться префікс с-.


Із щастя та горя скувалася доля. Робиш добро – не кайся, робиш зло – зла й сподівайся. Здоров’я маємо – не дбаємо, а втратимо – плачемо. Глянув – як сфотографував. В сіні вогню не сховаєш.


Отже, сформулюймо правило: « Префікс с- в українській мові пишемо перед літерами к, п, т, ф, х».

Наприклад: списати, скувати, стопити.

!!! А щоб легше запамятати, запамятовуємо вислів: «КАФЕ ПТАХ».

В інших випадках пишемо префікс з- : зробити, зрізати, здути.


2. Робота в парах за компютером.(Кодоване письмо).

Від поданих слів утворити нові за допомогою префікса з- або с-, записати н у два стовпчики, зберігаючи номери слів, виконати взаємоперевірку.


1.Робити

2.Косити

3.Садити

4.Ховати

5.Ходити

6.Темніти

7.Горіти

8.Міряти

9.Дути

10.Формулювати

11.Чіпляти

12.Різати

13.Терти

14.Сохнути

15.Ламати

16.Варити

17.Планувати

18.Найти


З- : 1, 3, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 16, 18


С-: 2, 4, 5, 6, 10, 13, 17


3.Пригадаймо, як пишуться префікси роз-, без- в українській мові. Наведіть приклади слів з даними префіксами.


4.Робота з підручником.

Розглянемо таблицю «Правопис префіксів».

Коли ми вживаємо префікси зі-, розі- ?

( Коли корінь починається двома і більше приголосними звуками).

А чому?

( Бо українська мова милозвучна і прагне до полегшення вимови).


5. пишіть, додаючи до кожного слова префікси роз-, (розі-), з- (с-, зі-). Підкресліть і поясніть орфограми. (Завдання спроектовано на мультимедійну дошку).

Сунути, чистити, ціпити, сукати, формувати, топтати, кувати, пиляти, брати, гнути, мліти, кидати, гріти.


6. Творче завдання.

(На екран спроектовано репродукцію картини Т.Яблонської «Соняшники»)

Замініть дані словосполучення і речення словосполученнями « іменник + прикметник». Запишіть, позначаючи орфограми в префіксах.


1. Комахи, що не мають крил.

2.Тварини, які не мають хребта.

3.Степи без краю.

4.Небо, на якому немає хмар.

5.Людина, яку нікому захистити.

6.Озеро, що немає дна.

( Для сильніших учнів: усно складіть звязний текст за картиною, використо-

вуючи дібрані слова і словосполучення).


ЗРАЗОК: Як гарно ясної, теплої днини за селом. Далеко простяглися безкраї поля. Жовтіють тисячі соняшників. Безхмарне небо дарує лагідну усмішку сонця. Дбайливі бджоли перелітають з квітки на квітку і збирають нектар. Не можна одвести погляду від цього бездонного озера звуків, пахощів і тепла.


IV. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.

V. Домашнє завдання: с. 260-262 вивчити теоретичний матеріал, виконати вправу 567.