Урок української мови у 2 класі

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Верещака Алла Василівна

Вчитель початкових класів

Золотоніської гімназії ім. С.Д. Скляренка

Урок 3

Тема. Звуки і букви. Поняття про букву як писемний знак, що позначає звук. Абетка. Азбука. Алфавіт. Звуко – буквений аналіз слів.

Мета уроку. Формувати ключові компетентності:

Вміння вчитися – організувати робоче місце, виконувати розумові операції, практичні дії, володіти вміннями й навичками самоконтролю; загально – культурна – розвиток мови, мислення, культури міжособистісних відносин, толерантної поведінки; здоров’язбережувальна – формувати навички здорового способу життя, потребу в дотриманні охайності.

Формувати предметні компетентності: відтворити знання, набуті учнями в 1 класі про звуки мовлення і букви, якими вони позначаються, вчити розрізняти звуки і букви, удосконалювати навички каліграфічного написання букв алфавіту; розвивати фонематичний слух, поповнити словник словами «абетка», «азбука», «алфавіт»; виховувати любов до рідного слова.

Обладнання: мультимедійний підручник « Українська мова» 2клас, таблиці « Алфавіт», « Звуко – буквений аналіз слів», « Сиди правильно», « Пиши красиво і правильно», етимологічний словник.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку.

Ви почули всі дзвінок,

Він покликав на урок,

Кожен з вас приготувався

На перерві постарався.

Щоб помилки хитрі й спритні

не ховались у рядках,

щоб всі букви в кожнім слові

опинились на місцях,

будем гарно працювати,

свою пильність розвивати.

Зараз сядуть всі дівчатка , а за ними і хлопятка.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Слово вчителя

Наша мова – це величезна країна , де мирно живуть найрізноманітніші мовні явища: великі – такі як текст, речення, середні – слова з різними значеннями і зовсім маленькі, майже непомітні – звуки, букви та розділові знаки. Сьогодні ми знову будемо подорожувати цією країною. Але господарка цієї країни хоче дізнатися як ви впоралися з домашнім завданням.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Вправа 11

  • Прочитайте слова, які відрізняються від слова рік першою буквою. ( Вік, сік, бік, лік, пік, тік)

  • Поясніть, що означає кожне з утворених слів.

  • Наведіть власні приклади слів, що розрізняються тільки одним звуком.

( Гірка, нірка, зірка, сірка; казка, кашка, каска, качка; бак, бік, бук, бик; сом, сам, сум, сім.)

Наша мова – звукова. Але окремо взяті звуки нічого не означають. Тільки в певному поєднанні творяться слова. Звуки мови служать для розпізнавання та розрізнення значення слів.

  1. Робота з мультимедійним підручником « Українська мова 2 клас»

Урок 1. Крок 1. Вступ.

  1. Зіставлення звуків і букв

Складання слів із «розсипаних» звуків

  • Які слова можна скласти з цих звуків? ( Звуки, букви)

  1. Каліграфічна хвилинка.

  • Запишіть утворені слова.

  • Назвіть кожну букву у словах.

Висновок.

Коли ротик розкриваєм,

Тоді звуки вимовляєм.

Коли ручку беремо,

Тоді ми букви пишемо.

  1. Фізкультхвилинка.

Ми і вчились і трудились.

І, напевно, вже втомились.

Тож давайте для розрядки

Зробим кілька вправ зарядки.

Раз! – підняли руки агору.

Два! – нагнулися додолу.

Три! – повернулись вправо, вліво.

На «чотири» - враз присіли.

Похитали головою,

Ще й притупнули ногою.

Пальчиками повертіли

І за парти тихо сіли.

ІІІ. Оголошення теми і мети уроку

ІІІІ. Закріплення вивченого матеріалу.

  1. Робота із загадкою.

Вправа 12

Учні читають і відгадують загадку про букви і звуки.

  • Чим звуки відрізняються від букв?

  • Запишіть слова – відгадки.

  • Послідовно назвіть звуки і букви у слові чують .

Вказівка. Використати таблицю « Звуко – буквений аналіз слів»

Візьми до уваги.

Хто абетку з вас вивчав.

Різні букви зустрічав.

Кожна з них, від А до Я,

Промовля своє імя.

Лиш одна із них німа –

В неї голосу нема.

Здогадався, певно, всяк!

Звуть цю букву ... ( мякий знак).

Буква ь окремого звука не позначає.

  1. Словникова робота

Буква – письмовий знак, що позначає звук або сполучення двох звуків.

  1. Поетична хвилинка

Вправа 13

Учні читають вірш Н. Становської « Звуки і букви»

  • Що сказано у вірші про звуки?

  • Що сказано у вірші про букви?

  • Поясніть чим відрізняються звуки від букв?

  • Спишіть три останні рядки вірша.

Вказівка. Слідкувати за осанкою учнів, використати таблиці « Сиди правильно», «Пиши красиво і правильно».

  1. Робота з правилом

Запамятайте

Звуки ми чуємо і вимовляємо. Букви ми бачимо, читаємо і пишемо.

  1. Творче завдання

Вправа 14

Переставте рядки так , щоб можна було прочитати вірш.

Це місто алфавітом звуть.

Усі тут літери живуть.

Щасливо й дружно, як сімя,

Їх 33 – від А до Я.

  • Виконати звуко – буквений аналіз слова алфавіт.

  1. Словникова робота

Абетка (алфавіт) – сукупність літер, прийнятих у писемності якої – небудь мови і розміщених у певному порядку.

Слово алфавіт має подвійний наголос ( на другому і третьому складі).

  1. Робота з мультимедійним підручником « Українська мова 2 клас»

Урок 1. Крок 2. Теоретичний матеріал. Алфавіт.

  • Як по – іншому можна назвати алфавіт?

  1. Робота з етимологічним словником

Алфавіт- від назв першої та другої літер грецького алфавіту – «альфа» і « бета».

Азбука – від давніх назв перших літер нашого алфавіту – «аз» і « буки» ( А і Б).

Абетка – від сучасних назв двох перших літер «а» та «б».

  • Запиши вивчені слова алфавіт, абетка, азбука

  1. Фізкультхвилинка

За мультимедійним підручником музична рухлива хвилинка

Крок 4

VI. Узагальнення і систематизація знань

  • Знайди у лівому і правому стовпчиках слова, які різняться одним звуком. Запиши за зразком.

Кора. Пара. Лото. Сироп. Город. Бутон.

Батон. Голос. Сирок. Літо. Кома. Парк.

Зразок.

Краб – граб.

VIІ. Підсумок уроку

  • Назвіть алфавіти, які складаються з шести літер.( Азбука, абетка)

VIIІ. Домашнє завдання с. 9, вправа 15