Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів після означуваного іменника.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...




7 клас

Тема: Дієприкметниковий зворот. Відокремлення комами дієприкметникових зворотів після означуваного іменника.

Мета: дати учням поняття про дієприкметниковий зворот, сформувати уміння визначити його межі в реченні, виробити навички відокремлення дієприкметникових зворотів у реченні відповідно до правил; розвивати творчі вміння використовувати дієприкметникові звороти в реченнях, пам'ять і швидкість мислення; виховувати чуття мови, уваги до слова, спостережливість; формувати комунікативну, культурологічну, соціальну компетентність.

Тип уроку: урок набуття нових знань та формування практичних умінь і навичок.

Обладнання: підручник, дидактичний матеріал, індивидуальні картки, додаткова л-ра.

Міжпредметні зв’язки: дієприкметникові звороти в укр.. мові та рос. мові.

Перебіг уроку

Установо-мотиваційний етап

  1. Організаційно – вступна частина

  1. Вступне слово вчителя

Пролунав дзвінок,

Почався урок.

Працюємо старанно,

Щоб почули у кінці,

Що у нашім 70б класі

Учні – просто молодці!

  1. Мотивація навчальної діяльності

Метод «Мікрофон»

  1. На уроці я хочу . . .

  2. На уроці я можу . . .

  3. Мені це потрібно для того, щоб . . .

  1. Повідомлення теми та очікуваних результатів. Оголошення епіграфа.

«Любов до Батьківщини виявляється в любові до рідної мови. Словом рідним треба дорожити, як честю матері, як совістю» (О. Довженко)

(Учень читає епіграф і коментує прочитане). Учні записують у зошити дату й тему уроку.

Учитель: протягом уроку ви навчитель:

  • знаходити дієприкметникові звороти в реченнях;

  • визначати означуване слово;

  • будувати речення з дієприкметниковим зворотом;

  • закріпити знання і вміння практично. (Кожному учню видається картка даного зразка для реалізації очікуваних результатів).


























  1. Операційно – пізнавальний етап.

Актуалізація та корекція опорних знань учнів

  1. Інтелектуальна розминка (учні по черзі ставлять запитання і самостійно відповідають).

  2. Граматичний вернісаж (учні складають речення, використовуючи дієприкметники, утворені від дієслів)

а) будувати, фарбувати, заливати. Побілити, знати, садити.

б) замінити словосполучення з дієприкметниками, скласти з ними речення.

Посмутніли зірки, завмирають звуки, радіють сонцю, розквітло дерево.

  1. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу. Пояснення вчителя.

  1. Робота в групах (кожна група готує заздалегідь картки параграф 19, с.126)

«Читай – міркуй – роби висновки»

  1. Спишіть, визначте граматичну основу реченнях.

  2. Знайдіть дієприкметникові звороти, виділіть їх.

  3. Прокоментуйте розділові знаки.

  1. Робота за підручником

а) впр. 209

б) індивідуальна робота здібним учням (утворіть повідомлення з теми: “Дієприкметниковий зворот)

3. скласти і записати речення. Ділова гра «Ерудит». Той, хто правильно і швидко виконає завдання одержує значок «Ерудит»

Рівно і спокійно диши . . . земля

Тепла ніч, . . . , пропливає над містом.

Човен, . . . , лежить на березі річки.

  1. Застосування знань, умінь і навичок.

  1. Лірична хвилинка. Фізкультпауза. (Учні слухають музику, під яку виконують фізичні вправи).

  2. Тестові завдання.

  1. Дієприкметник – це . . .

а) член речення

б) частина мови

в) особлива форма дієслова. +

2. Дієприкметниковий зворот – це . . .

а) дієприкметник разом із залежними словами +

б) однорідні члени речення

в) одиничний дієприкметник

3. Дієприкметник виділяється

а) комами +

б) тире

в) лапками

4. Яким членом речення є дієприкметник

а) обставина

б) означення +

в) додаток

5. Дієприкметник змінюється за . . .

а) дієвідмінами

б) дієвідмінами і

в) родами, числами, ……+

6. Початковою формою дієприкметника є

а) ….. відмінок одними жіночого роду

б) ….. відмінок множини чоловічого роду

в)…. Відмінок … чоловічого роду +

Взаємоперевірка тестів.

  1. Рефлексивно – оцінювальний етап уроку

Оцінювання та самооцінювання .

Метод «Прес»

  1. На уроці я зрозумів . . .

  2. Я навчився . . .

  3. Я дізнався . . .

  4. Я переконався . . .

  5. Я замислився . . .

  6. Я досяг мети (я не досяг мети) . . .

  1. Диференційоване домашнього завдання та інструктаж учителя.

Д\ завдання 1. Складіть і запишіть виступ на тему «Дієприкметник – особлива форма дієслова». 2. Казку «Подорож Дієприкметника країною Морфологією». 3. Параграф 19, впр.213.