«Сто раз Любовь, Прощение, Терпение…» Бінарний урок за новелою Любові Пономаренко «Гер переможений»

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: Тема урока: «Сто раз Любовь, Терпение, Прощение…» ( продолжительность урока 45 минут) Тип урока: проблемный урок Использованные технологии: ИКТ, личностно-ориентированная, дифференцированное обучение Краткая аннотация урока: урок состоит из четырех этапов: организационны�...


Учитель: Вовк Людмила Ивановна

Предмет: украинская, русская литература

Тема урока: «Сто раз Любовь, Терпение, Прощение…» ( продолжительность урока 45 минут)

Тип урока: проблемный урок

Использованные технологии: ИКТ, личностно-ориентированная, дифференцированное обучение

Краткая аннотация урока: урок состоит из четырех этапов: организационный момент, актуализация опорных знаний, работа в группах, рефлексия. Для облегчения процесса восприятия информации учащимися урок сопровождается электронной презентацией. Повышению познавательной активности учащихся на этапе закрепления материала способствует использование ранее полученных знаний, и полученных в ходе исследовательской и внеклассной работы.

Цели урока:

​ - Образовательная:  осознать идейно-художественные особенности новеллы Л.Пономаренко «Гер побежденный»;

​ - Развивающая: развивать навыки анализа художественного текста;

​ - Воспитательная: воспитывать толерантное отношение к людям другого возраста, веры, национальности.

Формы организации работы:

​ - эвристическая беседа;

- работа в группах

Технические средства обучения:

​ - персональный компьютер;

​ - мультимедийный проектор;

- компьютерная презентация (MS PowerPoint);





Тема: «Сто раз Любовь, Прощение, Терпение…»

Бінарний урок за новелою Любові Пономаренко «Гер переможений»

Мета: усвідомити ідейно-художні особливості новели; розвивати навички аналізу художнього тексту, виховувати толерантне ставлення до людей іншого віку, віри, національності.

Обладнання: електронна презентація, картки із завданнями, дитячі ілюстрації, роздатковий матеріал, результати попереднього анкетування.

Тип: проблемний урок.

Хід уроку

І. Організація класу. Оголошення теми, мети уроку.

Учитель української лiтератури: Добрий день, шановні друзі! У цьому навчальному році ми з вами неодноразово переконувались в тому, як взаємопов’язані твори української та зарубіжної літератури. Це не випадково, тому що література виховує такі загальнолюдські цінності, як патріотизм, самоповага, постійний духовний розвиток особистості, уміння товаришувати, терпіння по відношенню до інших людей.

А яке ж місце серед загальнолюдських цінностей ви відвели толерантності?

І це нехитре опитування, що проводилось у вашому класі нещодавно, показує, наскільки важлива тема нашого уроку. Наша мета – у ході аналізу новели Любові Пономаренко «Гер переможений» зрозуміти , що являє собою така загальнолюдська цінність, як толерантність, а що ще більш важливо - навчитись бути по-справжньому толерантним. Щоправда перша частина формулювання теми на дошці поки що закрита, але я сподіваюсь, що в кінці уроку ми з вами її з’ясуємо.

Давайте звернемось до тексту новели Л.Пономаренко та спробуємо не зіпсувати живу тканину твору, а за допомогою аналізу зрозуміти всю глибину порушеної проблеми. Давайте запишемо в зошитах число та тему уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Евристична бесіда.

Учитель російської лiтератури:

  • Давайте згадаємо, на уроках української та російської мови ми з вами працювали над словом толерантність. З якої мови прийшло воно до нас? (з латинської)

  • Що в перекладі означає цей термін? (терпіння)

  • Слово толерантність однозначне чи багатозначне? Які інші значення його? (рівність, доброзичливість, терпіння)

  • Можна вважати слова толерантність та всепрощення синонімами?(ні, толерантність повинна мати свої межі)

Учитель української лiтератури: Отже, толерантність має свої межі. А тепер давайте звернемось до твору Л.Пономаренко «Гер переможений» та спробуємо з’ясувати:

  • Які особливості композиції ви помітили? (подібність до притчі, новела, відкритий фінал, розповідь від І особи).

  • У яких часових площинах відбувається дія твору? (у двох площинах – минулому та сучасному).

  • Хто центральний образ новели?

  • Чи можна зрозуміти поведінку дітей? Чому?

  • Давайте згадаємо, як зображувались німці-вороги в інших творах чи фільмах?

  • А в чому незвичність зображення німця Фрідріха?

  1. Учитель російської лiтератури: На жаль, багато навіть сучасних людей не відрізняють поняття німець і фашист. Давайте спробуємо розібратись разом. Ми зараз об’єднаємось в пари та попрацюємо з мовними засобами твору. Перед вами на столі лежить зелена картка із завданням, уважно прочитайте завдання та спробуйте дати повну відповідь.



Картка №1. Знайдіть та випишіть з тексту слова зі зменшено-пестливими значеннями. Як ви гадаєте, чому в тексті така велика кількість пестливих слів? (мова автора стилізована під мову маленької дівчини).



Картка №2. Знайдіть епітети в описі зовнішності героїв , яку роль вони відіграють?



Картка №3. Подумайте, які образи новели можна вважать символами і чому? Поясніть значення цих образів.



Картка №4. Розгляньте ілюстрації до новели. Які з них можна вважати глибокими, а які – ні. На чому, як ви гадаєте, автор ілюстрації сконцентрував своє увагу?

  1. Учитель української лiтератури: Молодці, а тепер ми об’єднаємось для роботи в групах.

Група №1

  1. Хто з героїв новели та яким чином дотримується заповідей толерантності (жінки, перший охоронець). Наведіть приклади.

  2. А хто їх та як порушує? Наведіть приклади (другий охоронець, діти).

Група № 2

  1. Що означає з німецької мови «гер»? У чому смисл назви новели?

  2. У чому, на ваш погляд, герой програв, а в чому він є моральним переможцем?

Учитель російської лiтератури:

Група № 3

  1. Чому, на ваш погляд, новела має відкритий фінал?

  2. Прочитайте поезію російського поета Миколи Риленкова, як цей вірш перегукується з твором?

  3. Доведіть, що дорослий автор засуджує свою дитячу поведінку.

Мы в молодости все себе прощаем,

Судя других безжалостным судом,

Свои ошибки вспомнив, обещаем,

Что все исправим как-нибудь потом.



А жизнь идет. Пути ее суровы,

А старость взыщет весь наш долг судьбе.

Мы будем все другим простить готовы

И ничего уж не простим себе!

Група № 4

  1. Наведіть приклади з різних джерел (інших літературних творів, кінофільмів, живопису, реального життя), як люди різних національностей виявляють толерантність.

(Діти наводять приклади із заздалегідь вивченого матеріалу та позакласної роботи:

  • Взаємодопомога Тараса Бульби та єврея Янкеля (за повістю Миколи Гоголя «Тарас Бульба»

  • Діяльність В.Г. Короленка, який у роки громадянської війни організував притулок для дітей різних національностей;

  • Кінофільм «Ти не сирота»(«Узбекфільм»,1964);

  • Поезія узбецького поета Гафура Гуляма «Ти не сирота»;

  • Подвиг узбецького коваля Шаахмеда Шамахмудова, що в роки Великої Вітчизняної війни всиновив 14 дітей різних національностей. )

  1. Учитель російської лiтератури: Підводячи підсумки нашого уроку, давайте познайомимось з китайською притчею, яка тісно перегукується з проблемою, що порушена в новелі «Гер переможений» (учасники шкільного театру інсценують притчу).

Так що ж сказав старий імператорові? (діти намагаються давати відповіді). Давайте тепер відкриємо повністю тему нашого уроку, бо саме в цьому полягає ідея не тільки китайської притчі, а і новели Любові Пономаренко «Гер переможений» - не можна ставитись до людей з ненавистю, а тільки з розумінням, любов’ю, терпінням.

ІV. Учитель української лiтератури: (Рефлексія) Діти, у вас на партах лежать різнокольорові долоньки, напишіть на них, будь ласка, що саме ви понесете сьогодні з нашого уроку, які думки та почуття? (доброту, розуміння, співчуття, вибачення перед ближніми, любов до людей)

Отже, найголовніше в наш непростий час – залишитись людиною, це допоможе правильно будувати стосунки з друзями, близькими та іншими людьми. Дякуємо вам за гарну роботу.

V. Оцінювання.

VІ. Домашнє завдання.

Додаток

Китайская притча «Ладная семья»

Жила-была на свете семья. Она была не простая. Более 100 человек насчитывалось в этой семье. И занимала эта семья целое село. Так и жили всей семьей и всем селом. Вы скажете: ну и что, мало ли больших семейств на свете. Но дело в том, что семья была особая – мир и лад царили в этой семье и, стало быть, на селе. Ни ссор, ни ругани, ни, Боже упаси, драк и раздоров.

Дошел слух об этой семье до самого владыки страны. И он решил проверить, правду ли молвят люди. Прибыл он в село, и душа его возрадовалась: кругом чистота, красота, достаток и мир. Хорошо детям, спокойно старикам. Удивился владыка. Решил узнать, как жители села добились такого лада, пришел к главе семьи; расскажи, мол, как ты добиваешься такого согласия и мира в твоей семье. Тот взял лист бумаги и стал что-то писать. Писал долго – видно, не очень силен был в грамоте. Затем передал лист владыке. Тот взял бумаги и стал разбирать каракули старика. Разобрал с трудом и удивился. Три слова были начертаны на бумаге: любовь, прощение, терпение.

И в конце листа: сто раз любовь, сто раз прощение, сто раз терпение.

Почесал владыка, почесал, как водится, за ухом и спросил:

- И все?

- Да, - ответил старик, - это и есть основа жизни всякой хорошей семьи.

И подумав, добавил:

- И мира тоже.