Розділові знаки у безсполучниковому складному реченні (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Учитель Кузнецова Надія Андріївна

СШ№:№63 міста Маріуполя

Урок з української мови в 9 класі


Тема: Розділові знаки у безсполучниковому складному реченні (урок із використанням інтерактивних методів та прийомів).



Мета: 1. За допомогою тренувальних вправ закріпити набуті на попередньому уроці знання і вміння учнів;

2. З’ясувати стилістичні функції безсполучникових речень; вчити учнів розгортати теоретичні положення у звязний текст, добираючи приклади;

3. Розвивати вміння учнів осмислювати стилістичні функції безсполучникових речень, збагачувати культуру мовлення учнів;

4. Використовувати можливості дидактичного матеріалу для виховання любові до народних звичаїв та обрядів.


Обладнання: Завдання на спостереження, вірш В. Симоненка „Піч”, підручник з української мови, схеми.


Тип: урок засвоєння набутих знань, умінь і навичок.


Форма проведення: Урок-дослідження.



ХІД УРОКУ


І. Актуалізація опорних знань.

Вживання тире у різних видах речень:

  1. [...-[ ]-...] (вставне речення);

  2. [o,o,o, - (ус)] (після однорідних членів речення, перед узагальнюючими словами);

  3. [ [ ] – [ ] ] (у безсполучниковому реченні);

  4. [ (-) – (=) (~) (-) ] (між підметами і присудками);

  5. [“П“]! – [A] (після прямої мови, перед словами автора).



ІІ. Перевірка домашнього завдання.

  1. Фронтальне опитування.

  • Яке речення називається безсполучниковим?

  • Які смислові відношення існують у БСР?

  • Яку роль у такому реченні відіграє інтонація?

2. Робота на дошці.

Списати і поставити розділові знаки. Пояснити, яка інтонація характерна для першого речення:

Грати словом долею грати.

Різні в нього бувають майстри.

Можна слова привчити на бровах стояти

Чи кататись плескавчиком з гори...

Г. Світлична



  1. Скласти діалог „Безсполучникове речення”.

  2. Користуючись схемами, сформулювати правило: тире у БСР.


ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Завдання на спостереження.

Для ІІ і ІV групи.

Виразно прочитати вірш В. Симоненка „Піч”. Виписати БСР, якому властива інтонація зумовленості й зіставлення, визначити смислові відношення, накреслити схеми речення.

Піч

Лиже полумя жовте черево,

Важкувато сопе димар,

Галасує від болю дерево,

Піднімаючись димом до хмар.

Бубонять рогачі і кочерги –

Щось пригадують з давнини,

І чекають покірно черги

Засмаглілі горщики й чавуни.

З тітки полумя сон злизало,

Тітка гладить рукою глек,

Теплий ватяник завязала

На засуджений свій поперек.

Біга тітка із кухні в сіни,

З-під повітки заносить дров –

З них струмує жовтаво-синя –

Віковічна печаль дібров.

Звично грюкають мляві двері,

Піч гуде і димить у світ –

Скільки в пащу цій ненажері

Тітка вкинула кращих літ!

Сновигають по зморшках думи,

На щоках танцює вогонь,

Сажа вїлася чорним глумом

У пелюстки її долонь.

Біля печі вона, мов бранець,

Слугувала під шурх спідниць,

Віддавала дівочий румянець

Чистоті смачних паляниць...


Яких за будовою речень найбільше в тексті? Яку стилістичну функцію виконує нагромадження таких конструкцій? Яку роль відіграє інтонація? Проаналізуйте розділові знаки.

Завдання на спостереження.

Для І і ІІІ групи.

Визначити смислові відношення в реченнях, розставити розділові знаки. Речення переписати. Знайти правильну схему.

Хмари розповзлися виглянуло сонце.

  1. [ ]: [доповнення];

  2. [ ], [ ]; одночасність;

  3. [ ] – [результат];

  4. [ ] – [ ]; протиставлення.


Тихо в лісі ніщо не шеберхне.

  1. [ ], [ ]; одночасність;

  2. [ ]: [пояснення];

  3. [ ] – [висновок];

  4. [ ] – [ ]; протиставлення.

За поданими схемами побудуйте безсполучникові складні речення:

1. [ ] - [наслідок];

2. [час] - [ ];

3. [ ] – [ ]; протиставлення.


ІV. Підсумок уроку.

Підсумуйте, за яких умов ставитьмя тире.


V. Домашнє завдання.

§ 13, повторити § 10-12. Вправи: (високий рівень) 202, (середній рівень) 199, (низький рівень) 198. Розгляньте послідовність синтаксичного розбору БСР.