Відкритий урок Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Тема. Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору.

Мета: ознайомити учнів з життям і творчістю письменниці; осмислити поняття притчевості в мистецтві; розкрити ідейний зміст «Казки про яян» та її місце у циклі казок Емми Андієвської; розвивати культуру зв'язного мовлення, пам'ять, логічне мислення, творчу уяву; вміння фантазувати, узагальнювати, робити власні висновки; формувати кругозір, світогляд; виховувати почуття поваги, любові до творчості Емми Андієвської, шанувати красу і приваби світу; прищеплювати інтерес до пізнання нового.

Тип уроку:засвоєння нових знань.


Обладнання: портрет, картини Емми Андієвської, твори письменниці, дидактичний матеріал,гаджети .


ХІД УРОКУ


I. Актуалізація чуттєвого досвіду та опорних знань учнів.

Слово вчителя


оброго дня. Шановні діти,сьогодні до нас на урок завітали гості, привітайте їх, будь ласка.

Сідайте. А наш урок я б хотіла розпочати притчею (тобто невеличкою оповіддю, яка має повчальний зміст)


«Зерна кави»


Одного разу до батька прийшла дочка і скаржиться:

- Батьку, я втомилася долати труднощі та розв’язувати проблеми, я весь час пливу проти течії. Я виснажена, у мене більше немає сил.Що мені робити?

Батько ж замість відповіді поставив на вогонь три однакові каструлі з водою.

В одну вкинув моркву, в другу поклав яйце, а в третю насипав зерна кави. Через деякий час він вийняв з води моркву, яйце і налив у чашку кави.

- Що змінилося? – запитав він свою дочку.

- Яйце і морква зварилися, а зерна кави розчинилися у воді, - відповіла вона.

- Ні, доню моя, це лише на перший погляд так… Подивися – тверда морква в окропі стала м’якою та вразливою. Рідке яйце стало твердим. Зовні вони не змінилися, вони лише змінили свою структуру під впливом однаково несприятливих умов. Так і люди – сильні зовні можуть розклеїтись і стати слабкими там, де крихкі і ніжні лише тверднуть і міцніють.

- А кава?

- Це найцікавіше. Зерна кави повністю розчинилися в новому ворожому оточенні та змінили його – перетворили окріп в чудовий ароматний напій. Є особливі люди, які не змінюються через обставини – вони змінюють обставини і перетворюють їх на щось нове і прекрасне, отримуючи користь і знання в даній ситуації…


Я бажаю вам щоб сьогодні на уроці ви отримали не тільки знання,а й користь від наданих порад.


Тож до роботи, адже наш девіз: Ми працюємо щоденно! Ми працюємо натхненно!


А завдання наше таке: “Віднайди у людині “людське”!


ІІ. Мотивація навчальної діяльності


Недарма кажуть, що гордість, висока самосвідомість, прагнення духовної досконалості – риси національного характеру українського жіноцтва, а також традиція, яка тягнеться від давніх часів – від княгині Ольги, Насті Лісовської, Соломії Крушельницької, Лесі Українки. У цей ряд ми можемо поставити і прізвище видатної української сучасної письменниці, нашої землячки, емігрантки Емми Андієвської, із життям і творчістю якої ми познайомимося сьогодні на уроці.


ІII Повідомлення теми, мети, задач уроку.

Слово вчителя


Відкрили зошити, записали число та тему уроку « Емма Андієвська. Сучасна українська письменниця і художниця . ЇЇ казки-притчі . «Казка про яян». Прихований повчальний зміст твору»


-Діти, на основі теми уроку спробуйте сформулювати цілі та завдання уроку .

А тепер порівняємо сказане вами із програмовими вимогами.

Завдання до уроку :

- Повинні знати:

*основні відомості про Е. Андієвську

*зміст „Казки про яян”;
- Повинні вміти:

виразно і вдумливо читати казку;
виділяти
фантастичні елементи казки;
визначати
тему,ідею та головну думку твору,

формулювати власні висновки про твір.


Епіграф уроку: ПОСПІШАЙ РОБИТИ ДОБРО


Слово вчителя


-Перед вами лежать картки самооцінювання,які ви повинні заповнювати протягом уроку(Знайомство з картками самооцінювання)




IV Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу.

1.Презентація «Життя і творчістьЕмми Андієвської»

Слово вчителя.

Емма Андієвська — митець, обдарований багатогранним талантом: поет, прозаїк, художник. На жаль, її творчість стала відомою в Україні лише близько двадцяти років тому. Емма Андієвська , як я вам уже сказала, емігрантка, а кого називають емігрантами нам розкаже Даша Моток.


3 учнів напередодні отримали випереджаючі завдання. Їм потрібно було пдготувати інформацію про  життєвий шлях Е.Андієвської .


2. Презентація картин письменниці.

У народі кажуть: іде біда,та не одна.Те ж саме можна сказати про талант: якщо Бог ним людину,то не одним.Емма Андієвська,як і Тарас Шевченко,і Олександр Довженко,творить не лише в царині красного писемства, але й у малярстві.

А зараз я запрошую на виставку картин Е.Андієвської .А докладніше про них нам розповість знавець живопису

Виступ знавця живопису


3 . Перегляд відео «Декламування поезії авторкою» .


Е.Андієвська сьогодні у нас в гостях. Зараз вона зачитає один із своїх віршів (Відеозапис)


4 . Ознайомлення з «Казкою про яян»


Слово вчителя.


Учитель Авторка писала як для дітей,так і для дорослих. Наприклад, вона видала збірку казок, проте це незвичайні літературні казки. Це-казки-притчі. Притча-це коротке оповідання алегоричного повчального змісту з яскраво вираженою мораллю. (запис визначення у зошити)


Напевно, кожен розуміє,що треба думати не лише про себе,а й про інших. Але на практиці це робити дуже важко,адже доводиться більше працювати,у чомусь себе обмежувати,поступатися заради інших своїми інтересами.


Але спершу я пропоную вам зазирнути  у чарівні дзеркальця, які я просила принести на урок. Хто там?

У них хтось із вас, можливо, знайде відповідь на запитання:  „Хто найважливіший у світі?” Чи згодніви з відповіддю, яку бачите у дзеркальцях?

 

Багато хто на запитання про найголовнішу, найяскравішу, наймудрішу людину у світі відповість: „Я”.

 

Людей, які найбільше люблять себе, називають ЕГОЇСТАМИ. ЕммаАндієвська таким людям придумала іншуназву – ЯЯНИ.


Казка-притча про яян Е.Андієвської саме й показує наше внутрішнє «Я»,яким воно інколи буває.


5 . Виразне читання казки.


*Мозковий штурм. Бесіда за змістом казки


Технологія «Незакінчене речення»:


-Які враження від казки? Що сподобалось,що здивувало?

Читаючи «Казку про яян», я зрозумів …

-   

Чи можна стверджувати, що описане у творі відбувається насправді?


Які казкові елементи є в „Казці про яян”?


Бесіда


- До якої країни потрапив пастушок?


• Де знаходилося місто яян?
Зачитати.

(У глибочезному проваллі, далеко від усього світу, від йогоприродних див, від чистої блакиті неба, від ласки й тепла сонечка...)

• Який воно мало вигляд? Прочитайте.

(« Коли він розплющив очі, то побачив, що лежить на площі великого міста, яке складається з багатьох веж, що їх кожен будує на свій лад, бо ці вежі весь час завалюються»).

• Як вели себе мешканці міста?

( Жоден яянин не відгукнувся до малого пастушка, навіть не подивився в його бік).

• Чому тільки немічний дідусь заговорив до хлопчика? Прочитайте. («Я ж почув тільки тому, що мене здолали немощі, і внутрішні підпори, які досітримали мене, як вони тримають усіх яян цього міста, передчасно струхли й завалилися, як і моя вежа, поправити яку мені бракує сил»).

• А які підпори тримають яян у їх мовчанні?

(За словами дідуся, «кожен яянин знає тільки своє «Я» і тому запитань іншої людини просто не чує». «Ніхто не може догодити яянинові, бо тільки він сам усе знає і вміє, і то найкраще».
Таких люди називаютьегоїстами).

• Чому мешканці чудернацького міста «майже вічні?»

(Дідусь пояснив, що вони харчуються власною гординею, власним «Я».Оскільки гординя незмірна («Я» невичерпне), то всі тутешні городяни майже вічні. Помирають лише ті, у кого «Я» вичерпується).

Займи позицію

Чи були яяни щасливими людьми?


Чому ви так вважаєте?


*Поміркуйте: Від чого застерігає своїм твором письменниця?Чого навчає?

Отже,ми можемо стверджувати,що цей твір має повчальний зміст? Так? Значить цей його можна вважати притчею.


Фізхвилинка


V Узагальнення і систематизація знань

Визначення теми, ідеї, основної думки


Тема: зображення фантастичної події: хлопець - козопас потрапив у місто, де живуть яяни .


Ідея: засудження тих, хто чуєтільки власне «я», до всього іншого — байдужі, возвеличення доброти, чуйності, прагнення подати безко­рисливу допомогу тому, хто її потребує.


Основна думка: не відокремлюватися від суспільства, від оточуючих тебе лю­дей, не занурюватися в особистому «я», а допомагати ближньому, від­чувати власну необхідність для іншого.


Виконання завдань:

  1. Виконання тестових завдань, робота з гаджетами (Літературний диктант, літературна вікторина) Самоперевірка
    2.Перевтілення Хто хоче відчути себе яянином, пастушком?

Таких людей,як яянин називають егоїстами,а як пастушок-альтруїстами (тобто альтруїсти це люди,які безкорисливо піклуються про благо інших і готові жертвувати для інших своїми особистими інтересами; протилежне егоїстам.




3. Робота в парах

Завдання пошуково-дослідницького характеру.

1 ряд-Складіть пам’ятку «Як не стати яянином»

2 ряд –Як вилікувати яянів. Які б ліки ви запропонували яянам?

3 ряд- скласти фанфік «Лист яянам»

Очікувана відповідь

Пам’ятка «Як не стати яянином»

1)   Думати не лише про себе, а й про інших, турбуватися про них.

2)   Навчитися слухатиінших, поважати їхню думку.

3)   Учитися в мудріших, прислухатися до розумних порад.

4)   Допомагати старшим і тим, хто потребує допомоги, не чекаючи віддяки.


Творча робота .Створити портрет казкового яянина

(Представлення результатів роботи)


VI. Підсумки уроку. Рефлексія

Повернемось до змісту притчі,яку я вам розказала на початку уроку. Які слова можна вважати ключовими,тобто вони повністю розкривають зміст «Казки про яян?»


Продовжіть речення-

- Після цього уроку я зрозумів...

- Я хочу...


VII Повідомлення домашнього завдання.

Обов’язкове: знати зміст казки,написати план до казки,

і додаткове творче завдання -створити фанфік (продовження казки про яян )


Додаткове завдання

  1. Пастушок, заганяючи козу, упав у криницю. Ні

  2. Хлопчик потрапив на площу великого міста. Так

  3. Перший чоловік, до якого підійшов козопас, не відповів на жодне його запитання. Так

  4. Зовсім зневірившись, хлопчик натрапив на однолітка, який поділився з ним окрайцем хліба. Ні

  5. Кожен яянин знає лише своє «я», і тому запитань іншої людини просто не чує. Так

  6. Дідусь почув питання хлопчика тільки тому, що він теж колись був чужинцем і його здолали немощі. Так

  7. Кожен яянин із задоволенням приймає допомогу інших. Ні

  8. Там усі харчуються власним «я». Так

  9. Коли дідусь був юнгою на кораблі, то випав за борт і опинився в місті яян. Так

  10. Вийти з міста можна було тільки дійшовши до брами і сказавши: «Сім-сім, відчинись». Ні

  11. Хлопчик хотів подбати про дідуся й тому покликав його із собою. Так

  12. Повернувшись додому, малий козо пас став красенем-велетнем. Ні



7