Урок з української мови Однорідні означення, відмінність їх від неоднорідних (8 клас)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...





Тема Однорідні означення, відмінність їх від неоднорідних

Підтема Зимові фантазії

Мета: ознайомити учнів з поняттям про однорідні й неоднорідні означення, сформувати загальнопізнавальні вміння знаходити однорідні й неоднорідні означення, з’ясовувати їх стилістичну роль у тексті; формувати вміння і навички правильного вживання розділових знаків та інтонування речень з однорідними членами речення; розвивати уяву, фантазію, творчі вміння складати пейзажні етюди з використанням однорідних та неоднорідних означень; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактично-ілюстративного матеріалу виховувати любов до природи.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: мультимедійна дошка з проектором, комп’ютери; слайдові презентації, тестові завдання, кодове завдання (дидактичні картки); музичний супровід: Моцарт «Elvira Madigan»; П. І. Чайковський «Пори року. Зима».

Хід уроку

І. Організаційний момент

З’ясування емоційної готовності учнів до уроку

Коментар учителя. Передати настрій, з яким завітали на урок, а також налаштованість на співпрацю, використовуючи речення з однорідними членами.

(Очікувані відповіді учнів: Я маю чудовий, радісний настрій. Я налаштований на успіх і позитив. Я очікую від уроку нової та цікавої інформації. Я налаштований оптимістично і творчо та ін.)

ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок

  1. Індивідуальна робота

Комп’ютерне тестування з теми «Речення з однорідними членами»

  1. Експрес-опитування

Слайд. Які члени речення називаються однорідними?






[pic]


Слайд для самоперевірки. Од н о р і д н и м и називаються: слова, поєднані сурядним звязком, рівноправні, граматично незалежні одне від одного; у реченні залежать від того самого слова, відповідають на те саме питання; виконують однакову синтаксичну функцію. Однорідними можуть бути головні і другорядні члени речення.

Од н о р і д н и м и
називаються:

слова, поєднані сурядним звязком,

рівноправні, граматично незалежні одне від одного; у реченні залежать від того самого слова,

відповідають на те саме питання;

виконують однакову

синтаксичну функцію. Однорідними можуть

б [pic] ути головні

і другорядні члени речення.

[pic]

Слайд. Наведіть приклади речень з однорідними:

  • підметами;

  • присудками;

  • додатками;

  • означеннями;

  • обставинами.




Слайд. Як пов’язуються однорідні члени в реченні? Наведіть приклади.


[pic]



Слайд для самоперевірки. Однорідні члени пов’язуються в реченні сполучниковим зв’язком (сурядними сполучниками); безсполучниковим зв’язком (тільки інтонацією); змішаним зв’язком (сполучниковим і безсполучниковим зв’язком).


[pic]


Слайд. Якою інтонацією вимовляються однорідні члени речення? Проілюструйте прикладами.





[pic]


Слайд для самоперевірки. Найчастіше однорідні члени вимовляються перелічувальною інтонацією: однаковим тоном, окремо або парами.

При протиставленні однорідних членів перший з них вимовляється висхідною інтонацією, а другий – спадною. (Учні ілюструють прикладами).

[pic]


  1. Підсумки комп’ютерного тестування з теми «Речення з однорідними членами»

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Повідомлення теми, мети, завдань уроку

Коментар учителя. Сьогодні на уроці ми здійснимо подорож у зимову казку, розкриємо таємниці її світу фантазій, вслухаємося у кришталевий дзвін зими. А допоможуть нам пізнати зимові фантазії однорідні й неоднорідні означення.



Слайд: Тема уроку «Однорідні означення, відмінність їх від неоднорідних», підтема уроку «Зимові фантазії».


[pic]


Слайд. Цілевизначення:

  • дізнатися, які означення слід вважати однорідними та неоднорідними;

  • вчитися відрізняти однорідні означення від неоднорідних;

  • правильно розставляти розділові знаки між однорідними членами речення;

  • правильно інтонувати речення з однорідними й неоднорідними означеннями;

  • розвивати творчі вміння складати пейзажні етюди з використанням однорідних і неоднорідних означень;

  • розвивати уяву, фантазію, образне мислення.


[pic]





[pic]


ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Слайд. Проблемне запитання:

  • Чим відрізняються однорідні й неоднорідні означення?

  • Дати відповідь, скористатися теоретичним матеріалом підручника. Проілюструвати різницю прикладами.


[pic]



Слайд для самоперевірки. Таблиця «Відмінність однорідних і неоднорідних означень»






Колективна робота з таблицею


Відмінність означень

Однорідні

Неоднорідні

Однорідні означення, безпосередньо пов’язуючись з означуваним словом, виражають видові поняття, які підпорядковуються родовим поняттям.

Наприклад: Сиві, рожеві, блакитні дими кучеряві пливуть з високих, мов башти, стрімких димарів (М. Рильський).

Видові поняття сиві, рожеві, блакитні об’єднані широким поняттям «різнобарвні дими».

Неоднорідними виступають означення, коли вони характеризують предмет з різних боків.

Наприклад: Весь час чарівний барвистий світ мінився

(І. Вільде).


  • Які означення слід вважати однорідними?


V. Виконання системи творчих завдань на основі опрацьованого теоретичного матеріалу


[pic]





Слайд. Кодове завдання-дослідження

  • Прочитайте речення, виконайте завдання 1-3. Оберіть правильні відповіді, прокоментуйте їх правилом. Позначте у таблиці код правильної відповіді.

  • Простежте на матеріалі кодового завдання вживання коми і сполучників при однорідних і неоднорідних означеннях. Зробіть висновок.

  1. У зимовій задумі береза спустила до самого долу розкішні тонкі гілки.

  2. На далекому, повитому місячним сяйвом небі мерехтіли яскраві спалахи зірок.

  3. Немає краю білому, пластичному, таємничому летінню тендітних сніжинок.

  4. Серед того сизого сяйва почали сніжинки ворушитись, почали підніматись, вставати (Панас Мирний).

  5. Зима якась придалася снігова та холодна (Панас Мирний).


Завдання 1. Вкажіть речення, у яких вживаються однорідні та неоднорідні означення.

Код: О – однорідні означення;

Н – неоднорідні означення.


Завдання 2. Кому (коми) між однорідними означеннями слід поставити:

Код: К-О

Завдання 3. Кома між однорідними означеннями не вживається:

Код: С-О -

Слайд-висновок для самоперевірки. Між неоднорідними означеннями сполучники не вживаються, коми не ставляться.


[pic]


Коментар учителя. Однорідні означення виділяються комами, вимовляються інтонацією переліку, між ними можна вставити єднальний сполучник.

На відміну від однорідних, неоднорідні означення вимовляються без перелічувальної інтонації, на письмі не виділяються комами. Єднальні сполучники між ними умовно підставити не можна.


Слайд. Синтаксичний розбір речення

  • Виконати неповний синтаксичний розбір речення. Простежити, якими однорідними членами ускладнено речення.


Темно-попелясті розірвані хмари полохливо бігли по низькому обважнілому небі (М. Стельмах).



Слайд. Творче моделювання

  • Запишіть, додаючи до означуваних слів однорідні й неоднорідні означення.

  • Поясніть, яке правило застосували.




[pic]


Зима (одн.) ____________та________________.


Зима (неодн.) ______________ ____________.


Крига (одн.) ____________, _______________.


Крига (неодн.) ____________ ______________.


Вітер (одн.) ____________, ________________.


Вітер (неодн.) ___________ _______________.


Словникова робота

Коментар учителя. Передзвін бурульок, завивання вітру, снігові витвори, візерунки, які малює мороз на шибках, – це все фантазії зими-чарівниці. Вашій увазі пропонується слайдова презентація слова «фантазія».


Індивідуальне випереджаюче завдання

Слайдова презентація слова «Фантазія»

(музичний супровід: П. І. Чайковський «Пори року. Зима»)




[pic]



Слайд. Лексичне значення слова

[pic]


Коментар учня. Фантазія – багатозначне слово:

  • творча уява, витвір, уявлення, мрія; [pic]



  • нічим не обґрунтована думка; вигадка про те, що існує лише в уяві, у мріях, а не в дійсності; дивний вчинок, примха, химера;


[pic]


  • музичний твір вільної форми; імпровізація;

  • літературний твір казкового, незвичайного змісту.


[pic]


Слайд. Етимологія слова

Коментар учня. Походить від латинського та грецького Phantasia – уява.







[pic]


Слайд. Будова слова

[pic]


Слайд. Спільнокореневі слова

Коментар учня. Фантазер, фантазувати, фантастика, фантастичний.


[pic]




Слайд. Морфологічні ознаки

Коментар учня. Фантазія - самостійна частина мови, іменник, початкова форма – фантазія, загальна назва, неістота, жіночий рід, однина, називний відмінок, перша відміна, м’яка група.

[pic]


Слайд. Синтаксична роль

К [pic] оментар учня. Іменник фантазія виконує роль головного і другорядного члена речення. Наприклад: Снігові витвори – це природні фантазії зими-скульптора. [pic]

[pic]



Розвиток комунікативних умінь

Творча робота учнів

а) Збудження творчої уяви та фантазії

Коментар учителя. Зимові пейзажі – очей зачарування. Тож поринемо у світ дивної краси, світ фантазії скульптора-Зими.


Слайдова презентація «Зимові фантазії» (перегляд фотоілюстрацій; музичний супровід: Моцарт «Elvira Madigan»)


[pic]


[pic]


[pic]







[pic]

[pic]

[pic]

[pic]


[pic]

[pic]

б) Складіть пейзажний етюд «Зимові фантазії», передайте свої враження від зимових пейзажів, використовуючи однорідні й неоднорідні означення (5 – 7 речень).

в) Презентація учнівських творчих робіт

Слайд. Проблемне запитання:

Яку стилістичну роль виконують однорідні й неоднорідні означення у художньому тексті?

[pic]


VI. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

Слайд: 1. Доведіть або спростуйте думку про те, що в поданому реченні означення є однорідними і між ними вживається кома.

Непроглядна ? шалена заметіль люто висвистувала і завивала, біснуючись над степом.

2. Схарактеризуйте означення, використані в реченні.

Ясне проміння сонця висвічувало на опушених інеєм високих гілках жовто-зеленими, червоно-синіми іскорками.


[pic]


VIІ. Рефлексія


Слайд: - Яку пізнавальну інформацію отримали на уроці?

- Чи досягли визначених на початку уроку цілей?

- Які завдання були найбільш цікавими?

- При виконанні яких завдань відчували труднощі?






[pic]


VІІІ. Домашнє завдання

Прийом подачі домашнього завдання «Незвичайна звичайність»

Коментар учителя. Найоригінальнішими зимовими фантазіями є сніжинки. Вони зачаровують наш погляд мереживом різних візерунків. Погляньте на екран, кожна сніжинка приховує свою таємницю. А щоб дізнатися її, необхідно вибрати саме ту, яка найбільше привернула вашу увагу оригінальністю.

(П. І. Чайковський «Пори року. Зима»)


[pic]

(Оглядово зясовуємо, кому сподобалися сніжинки ліворуч; праворуч; по центру). Вибір зроблено, отже, таємниця сніжинок відкривається – домашнє завдання за вибором учнів.



[pic]


(Тихоша В. І., Караман С. О. Рідна мова: Підручн. для 8 кл. гімназій, ліцеїв та шк. з поглиб. вивч. укр. мови /За ред. д-ра філол. наук, проф. М. Я. Плющ.- 2-ге вид., перероб. і доп. – К.: Освіта, 2004.)

  • Вправа 330 (с.150) – моделювання речень з однорідними і неоднорідними означеннями;


  • вправа331 (с.150) – дослідити стилістичну функцію речень з однорідними і неоднорідними означеннями в науковому стилі;


  • вправа 332 (с.150) – твір-опис «Весільна фотокартка моїх батьків».

21