Відкритий урок.5клас.Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...



Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертанні.

Мета: - ознайомити учнів зі звертанням;вчити аналізувати їх

стилістичну роль;правильно інтонувати речення;

розставляти розділові знаки;поглибити знання учнів про

форми кличного відмінку;

  • розвивати вміння трансформувати прості речення у речення зі звертаннями;поширювати речення шляхом введення в них слів-звертань;утворювати слова в кличному відмінку;

  • виховувати культуру спілкування.

Тип уроку:комбінований.

Обладнання: підручник,таблиця,дидактичний матеріал.

Хід уроку

І.РЕФЛЕКСІЯ.

1.Організаційний момент.

2.Підготовка учнів до сприйняття уроку.

Звучить запис музики «Джингл Бенс». Учитель націлює учнів на злагоджену роботу на уроці.

ІІ.АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.

1.Бесіда з учнями.

- Що вивчали на попередньому уроці?

- Що таке однорідні члени речення?

- Які розділові знаки ставляться при узагальню вальних словах:

- перед однорідними членами речення?

- після ОЧР?

- між ОЧР та УС ?

2.Практична робота з картками. «Чарівна торбинка Діда Мороза».

(Учитель бере з-під ялинки чарівну торбинку,з якої діти по черзі витягують картки з реченнями.)


Завдання:Розставити розділові знаки. Зробити синтаксичний розбір. Накреслити схеми речень.

Картка №1. Все міняється навколо небо ліс і поле.

Картка №2. Оркестр і пісня все злилось.

Картка №3. І земля і небо і люди все тут було прекрасне.

Картка №4. Природа люди пісні все тут було прекрасне.

Картка №5. Все природа люди пісні було тут прекрасне.

Картка №6. На берегах Дніпра розташовано багато міст Київ Черкаси Запоріжжя Херсон.

ІІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ.

1.Відео привітання з Новим Роком.

Учні прослуховують відео привітання і визначають тему уроку.

2.Визначення теми уроку.

3.Очікувані результати.

Учні записують на ялинкових паперових іграшках що вони очікують від уроку,обєннуються у групи за кольором або формою іграшок,а в кінці уроку,якщо результати справдились прикрашають іграшками ялинку.


ІУ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.

1.Колективна робота.

а) Рольова гра.

Прослухайте діалог.

  • Добридень,Михайлику!

  • Привіт,лікарю!

  • Як самопочуття?

  • Все класно!

  • Температура не підіймається?

  • Ні,все окей!

  • Ну,бувай,не хворій. На все добре!

  • Чао – какао!



б) Бесіда з учнями.

- Що в діалозі вам видалося недоречним чи смішним?

- Про що забув один із співрозмовників?

2.Слоникова робота у групах.

Завдання: знайдіть значення слова «етикет»:

І група У тлумачному словнику.

ІІ група. В етимологічному словнику.


3.Дослідницьке спостереження.

а) Виразне читання поезії Д.Білоуса « У спілкуванні людям личить те, що народ від серця зичить».

б) Бесіда з учнями.

4.Робота з підручником та додатковим матеріалом.

І група Опрацювати матеріал підручника. Розповісти у формі

вистави.

Приблизна відповідь:

1 учень.

Я- звертання,що називає того,до кого звертається. Наприклад:Вийди,вийди,сонечко, на дідове полечко. Я не являюсь членом речення. Я можу бути непоширеним і поширеним,якщо при мені є пояснювальне слово. Наприклад:Молодий козаче,чого зажурився?Козаче( який?)молодий.

2 учень.

Воно може стояти на початку,у середині та в кінці речення.


3 учень.

Звертання відокремлюється комами. На початку речення може відокремлюватися знаком оклику, якщо вимовляється з окличною інтонацією.



ІІ група Опрацювати матеріал підручника. Заповнити таблицю.

Приблизна відповідь:

В українській мові звертання має форму кличного відмінка.

Форми

іменників

Іменники чоловічого і жіночого роду із закінченнями а,- я

у називному відмінку

Іменники

чоловічого

роду – о, -е та нульовим закінченням

у називному відмінку


Іменники

жіночого роду з

нульовим закінченням

у називному відмінку

Закінчення

кличного

відмінка

  • О

  • Е

  • Є

  • Ю

  • У

  • Е

  • Ю




ПРИКЛАДИ

Мама –

Микола –

подруга –


Катря –

зоря –

земля –

Марія –

Соломія –

мрія -


бабуся –

Оля –

Ганнуся -




Тато –

син –

товариш –


Богдан –

хлопець –

друг –


лікар –

водій –

учень –



Ніч –


радість –


любов –


Любов –


осінь -



5. Практична робота. Гра «Редактор».

Завдання:Перебудуйте речення так, щоб у ньому виділене слово було звертанням.


І група Пятикласники відвідають льодову виставу у Донецьку.


ІІ група На святковий концерт було запрошено шановних гостей.


6.Гра «Хто швидше?»

Завдання:Утворити від іменників у Н.в. слова-звертання у кличному відмінку.


І група Соловей – Юля –

край – Данило –

дядько – Вікторія –

дощик – Оксана –

бабуся – Світлана –

Павло – Любов –


ІІ група Дід - Олексій –

матуся - Соня –

голуб - Тетяна –

доня - Володимир –

матінка - Лілія –

Катерина - Олена –


7. Рухавка.

8. Моделювання речень.


Завдання:Прочитати прислівя і приказки. Списати,вставляючи слова-звертання.


І група. 1.Стримуй,…, у всьому,а найбільше - у словах.


2.Слухай багато,а говори мало, … .

3. …,не все говори,часто треба й промовчати.


ІІ група. 1.Тримай слово за зубами,… .


2.Слухай,…,і мовчи.


3. …,якщо б ти помовчав,ти залишився б мудрим.


9. Творча робота. «Вітання з Новим роком».

Завдання:Написати вітання з Новим роком,використовуючи

слова-звертання.

УІ. ЗАКРІПЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Складання опорного конспекту.




Називає Членом речення

того,до кого не

звертаються є

Відокремлюється Може бути:

комами або непоширеним

знаком оклику ЗВЕРТАННЯ поширеним

Стоїть Має форму

на початку, кличного відмінку

в середині та із закінченням:

в кінці речення. –О,- Е, - Є, - Ю,- У.



УІІ. ОЦІНЮВАННЯ навчальних досягнень учнів.

1.Оцінювання.

2.Очікувані результати.


УІІІ. ПІДСУМОК УРОКУ.

Рефлексія. Метод «Мікрофон.»

- Що сподобалося на уроці?

- Чому?

- Що найбільше запамяталося?


ІХ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.

Підручник,17,вивчити правила,вправа172(письмово),

Вправа 174(творче завдання).


УПРАВЛІННЯ ОСВІТИ АДМІНІСТРАЦІЇ

АМВРОСІЇВСЬКОГО РАЙОНУ








5 КЛАС

УКРАЇНСЬКА МОВА

Тема уроку. Звертання. Розділові знаки при звертаннях.


Підготувала:учитель української

мови

Кравцова Галина

Василівна





























9