Урок по украинскому языку на тему Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Урок української мови в 7 класі


ТЕМА: Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль.


МЕТА: ознайомити семикласників з дієприслівником як особливою формою дієслова; формувати загально пізнавальні вміння знаходити дієприслівники в текстах, визначати їх роль у реченнях; розвивати творчі вміння використання дієприслівників у власних висловлюваннях; за допомогою мовленнєво- комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов і повагу до рідної мови.


ТИП УРОКУ: засвоєння нових знань ( формування мовної компетенції)

Обладнання: підручник; плакат і аркуші для «фоторобота»; картки із завданнями; картки для оцінювання.


ХІД УРОКУ


І. Організаційний момент

Слово вчителя: Добрий день, діти! Мене звуть Вікторія Анатоліївна, і сьогодні урок української мови у вас буду вести я. Не соромтеся, не лякайтеся, я – така ж учителька, як і ваша, тільки з іншої школи. А щоб ви налаштувалися на роботу, привели до ладу свої думки, пропоную вам хвилинук-говоринку. Я читаю частину прислівя, а ви його завершуєте.

  1. Не спитавши броду, не лізь у воду.

  2. Не давши слово кріпись, а давши – держись.

  3. Обпікшись на гарячому, дмухатимеш і на холодне.

  4. Не взявшись до сокири, не зробиш хати.

  5. Не спіймавши, не кажи, що злодій.

  6. Не поберігши тіла, й душу погубиш.

  7. Не домовившись з головою, до чогось іншого не важся.

  8. Не терши, не мявши, не їстимеш калача.

  9. Скінчивши діло, гуляй сміло.

10)Лінивий сидячи спить, а лежачи робить.

11) Упоравшись з роботою, можна відпочивати.

12) Хто слухає, а хто окунів ловить слухаючи.

13) Шкода перемішувати тісто, виймаючи з печі.

14) Знаючи серце змії, Бог позбавив її ніг.

15) Тигра за хвіст не хапай, а вхопивши, не відпускай.




ІІ. Актуалізація опорних знань

  1. Лінгвістична казка «Форми дієслова»


Сидить якось на березі Дієприкметник і журиться…

- Добридень, брате! Чого зажурився? – почув якийсь веселий голос.

- А…то ти Дієприслівнику! І чого радієш? Хіба твоя доля не така, як моя? Тебе також не приймають у товариство частин мови, хоч маєш там близького родича, як і я. І свояк твій, Прислівник, там теж поважна фігура. Правда, тобі дещо краще, Дієслово вважає тебе трохи ближчим родичем, бо ти, бач, виражаєш також дію, хоч і додаткову. А я? – сумно промовив Дієприкметник і зігнувся ще нижче.

- Ех ти… Не вмієш мислити по-сучасному. Не приймають нас тут, то підемо туди, де без нас ніяк не можна. Ходімо до фірми «Синтаксис». Там будуть раді нам і Словосполучення, і Речення, - відповів Дієприслівник.

Так і зробили. І не шкодують, бо їм тут доручають дуже відповідальну роботу членів речення, часто віддають їм під команду залежні слова і тоді шанобливо звуть Зворотами. Ось яку кар’єру зробили в новій фірмі Дієприкметник і Дієприслівник.



  1. Бесіда за змістом казки:


- Про кого йдеться в казці?

- Що ви знаєте про дієприкметник?

- А що дізналися з казки про дієприслівник?

- Чому його не приймають у товариство частин мови?

- Хто близький родич дієприслівника, а хто приходиться

свояком?

- Яку роботу доручають дієприслівнику у фірмі?


ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

1. Бесіда за питаннями:


- Які ви знаєте дієслівні форми? (неозначена форма діє -

слова, особові дієслова, безособові форми на –но, -то;

дієприкметник, дієприслівник)

- Яку із названих форм дієслова ви ще не вивчали?

Отже, тема нашого уроку « Дієприслівник як особлива форма дієслова: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль» ( записати у зошити)


2.Виконати завдання:


Виписати зазначені форми дієслова за варіантами


Писати, написано, надихаючи, заквітчаний, розказавши, зачарований, гомонять, читають, оголосити, вимито, посивілий, стоячи, зроблено, зберегти, упоравшись, розповісти, политий, просіяний, розповідали, оголошено ( картка із завданням на кожну парту).


- Чи були у вас труднощі при визначенні форми дієслова?

- За якими ознаками ви їх визначали?

- Назвіть слова, які залишилися поза вашою увагою.


IV. Вивчення нового матеріалу


1.Прочитати матеріал підручника про дієприслівник як

особливу форму дієслова .


2.Складання фоторобота «Дієприслівник».



3.Виконання вправи 290 у підручнику.

Хто памятає казку «Попелюшка», той знає, що героїня, щоб потрапити на бал, повинна була виконати завдання: перебрати зернятка. У вправі також треба перебрати, але не зернятка, а дієприслівники за видом. ( 2 учні біля дошки)


(Фізкультхвилинка)


4. Робота в парах. Доберіть до отриманих дієслів . дієприслівники, які б допомогли краще уявити дію, виражену дієсловом.

Зразок: читати – думаючи, нахилившись, зосередившись.



Робити – співаючи, насолоджуючись, зосередившись.

Сміятися – радіючи, читаючи, слухаючи, пригадуючи.

Йти – поспішаючи, кульгаючи, підстрибуючи.

Говорити – не зупиняючись, захоплюючись, мріючи.

Стояти – зігнувшись, похнюпившись, очікуючи.

Писати – думаючи, перевіряючи, пригадуючи.

Їсти – смакуючи, розжовуючи, ковтаючи.

Бачити – озирнувшись, підглядаючи, роздивляючись.


5. Пригадайте прислівя, які ви чули на початку уроку.

Запишіть прислів’я на дошці, випишіть з них дієприслівники і визначте їх ознаки.


6. Скласти діалог відповідно до мовленнєвої ситуації:

учень сусіднього класу, цікавиться, що ви вивчили сьогодні на уроці української мови, а ви відповідаєте.


V. Підсумок уроку. Оголошення оцінок.

VІ. Домашнє завдання 1.Знайдіть і запишіть загадки з дієприслівниками (6-8)

2.Складіть текст-монофон на літеру «С» , уживаючи дієприслівники.

Наприклад: Прогулюючись, пішов парком. Придивившись, помітив перетворення у природі. Полетіли птахи. Погода потроху псується.




































Виписати особові дієслова.

Писати, написано, надихаючи, заквітчаний, розказавши, зачарований, гомонять, читають, оголосити, вимито, посивілий, стоячи, зроблено, зберегти, упоравшись, розповісти, политий, просіяний, розповідали, оголошено, кажучи, випито, зігнутий, іде, дивитися, працювати,






Виписати безособові дієслівні форми.

Писати, написано, надихаючи, заквітчаний, розказавши, зачарований, гомонять, читають, оголосити, вимито, посивілий, стоячи, зроблено, зберегти, упоравшись, розповісти, политий, просіяний, розповідали, оголошено,

кажучи, випито, зігнутий, іде, дивитися, працювати.






Виписати дієслова неозначеної форми.

Писати, написано, надихаючи, заквітчаний, розказавши, зачарований, гомонять, читають, оголосити, вимито,

посивілий, стоячи, зроблено, зберегти, упоравшись, розповісти, политий, просіяний, розповідали. оголошено, кажучи, випито, зігнутий, іде, дивитися, працювати.




Виписати дієприкметники.

Писати, написано, надихаючи, заквітчаний, розказавши,

зачарований, гомонять, читають, оголосити, вимито,

посивілий, стоячи, зроблено, зберегти, упоравшись,

розповісти, политий, просіяний, розповідали, оголошено,

кажучи, випито, зігнутий, іде, дивитися, працювати.



ЧАС



ВИД



Дієслівна основа

НЕЗМІНЮ- ВАНІСТЬ



ОБСТАВИНА



МАЄ СУФІКСИ

-ачи, -ячи, -учи,-ючи,

-ши, -вши


Не має закінчення


Залежить від

дієслова-присудка


ДОДАТКОВА

ДІЯ


ОСНОВНА

ДІЯ


У КІНЦІ ПИШЕМО «И»


РІД

ЧИСЛО



ВІДМІНОК


МАЄ ЗАЛЕЖНІ
СЛОВА

МАЄ ЗАКІНЧЕННЯ


ПРИСУДОК


ЗМІННА

ФОРМА


ЧАСТИНА МОВИ


ВИД ЗАЛЕЖИТЬ

ВІД ВИДУ

ДІЄСЛОВА





РОБИТИ





СМІЯТИСЯ

ІТИ




ГОВОРИТИ

СТОЯТИ




ПИСАТИ

ЇСТИ




БАЧИТИ







Самостійна робота

(виконується за варіантами)






Із поданими дієсловами складіть речення. Поставте дієслова в усі можливі форми. Наприклад: виконати


  1. Додому нам задали виконати три вправи.

  2. Усі три вправи виконано.

  3. Петрик виконав тільки одну вправу.

  4. Дві вправи виконані правильно.

  5. Тільки виконавши домашнє завдання, я можу піти в кіно.






І варіант розвязати


ІІ варіант виростити


ІІІ варіант підкреслити