Көктемгі мерекелер (4 сынып)

Автор публикации:

Дата публикации:

Краткое описание: ...


Сабақтың тақырыбы: Көктемгі мерекелер.

Мақсаты:

1. Білімдік: Көктем туралы сұрақ-жауап арқылы әңгіме айта білу.

Келер шақты қайталау.

2. Дамытушылық: Оқушылардың өткен тақырыпты есте сақтау қабілеттерін, тілге деген сезімін дамытып, сөздік қорын байыту. Ақыл-ойын, жеке басын, білімге ынтасын дамыту

3. Тәрбиелік: Еңбекке баулу және қоршаған ортаға қамқорлық жасауға тәрбиелеу

Сабақтың түрі: аралас сабақ.

Көрнекіліктер: көктем көріністерін бейнелейтін суреттер, кәртішкелер, кестелер, интер тақта.

Әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, аударма, суретпен жұмыс, ойын.

Сабақтың барысы:

I. Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім сөзі:

- Сәлеметсіздер ме, балалар!

Балалар, қазір қай жыл мезгілі?

Ендеше бүгін қандай тақырып өтеміз?

- Бүгінгі сабақтың тақырыбы: «Көктемгі мерекелер»

Сабақтың мақсаты:

Білу: Көктемгі мерекелер туралу білу.

Игеру: Келер шақты қайталап, сөйлеу барысында пайдалану.

Жаңа сөздермен таныстыру. Оқушыларға жаңа сөздерді оқыту. Жаңа сөздер арқылы сөз тіркестерін, сөйлемдерді құрастыру.

(музыка қосу)

Мұғалім сөзі:

Ана дейміз бәріміз де аңқылдап,

Ана дейді жас сәби де жарқылдап.

Ана деген – бәйтерегі өмірдің,

Ана деген – алтын қазық, алтын бақ.

Ана деген – асыл жандар болаттай,

Ана деген – мөлдір жандар бұлақтай,

О адамдар, қадірлей біл ананы

Жат қылыққа ақыл-ойды тонатпай.

- Бұл өлең жолдары кім туралы?

- Сендер мына суретте нені көріп тұрсыңдар? Бұл қандай мереке? Бұл мерекеде сендер не істейсіңдер? Сыныбыңызда қандай мерекелерді атап өттіңдер?

II. Сызбамен жұмыс.

К

Көктемгі мерекелер

[pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] [pic] өктемгі мерекелермен таныстыру.






IIІ.Мәтінді кешендеп талдау.

1. 2- тапсырмадағы мәтінді оқып, аудару, әңгімелеу.

2. Оқушылардың Наурыз мерекесін тойлағаны жайлы дайындаған материалдарын тамашалаймыз.

4 .Жұптық жұмыс. Балаларға конверт таратылады. Оның ішінде қиылған фигуралар бар. Сол фигуралардағы сөйлемдерді дұрыстап құрастырып, қай шақта тұрғанын анықтау керек.

ІV. Сурет бойынша жұмыс.

1. 3-тапсырмадағы сурет бойынша әңгіме құрастыру.

2. Сұрақтарға жауап беру.

- Бұл қандай мереке?

- Әкесі анасына не сыйлады?

- Майраға не сыйлады?

- Майра не деді?

V. Мәнерлеп оқу.

1. 4- тапсырмадағы М.Сарынованың «Наурыз» өлеңін мәнерлеп оқыту.

VІ. Сергіту сәті. Ұшты - ұшты...

VІІ. Жазылым.

1. 5-тапсырмадағы сызбада көрсетілген гүл атауларын айту.

2. Сызба бойынша үш сөйлем жазу.

6- тапсырмадағы сөйлемдерді пайдалана отырып, ұқсас тапсырмаларды орындау.


VІІІ..Ал балалар қазір біз ойын ойнаймыз.

Ойын:

«Ағаштың үш жапырағы»

Мұғалім: Ағашымыз етістік болады.Ағаштың үш жапырағы, етістіктің үш шақтары болады.Тақтаға үш оқушы шығады.Жіктік жалғауын қосып, сөздерді үш шақта жазады.

1 жапырақ--------------------2 жапырақ-------------------3 жапырақ

Нақ осы шақ----------------- Өткен шақ--------------------Келер шақ

Не істеп жатыр? ------------Не істеді?--------------------- Не істеді?

Оян------------------------------Кел----------------------------- Шық

Ал енді тақтаға қараңдар, кім дұрыс жазып болды? (3 оқушыны тексертіп, қызғалдақтарды беру)


Үйге тапсырма: 195 беттегі 2-тапсырманы ауызша айту.

Мұғалім: Бүгін сабақта не істедік? Сабақ сіздерге ұнады ма? Сендер қалай ойлайсыңдар, араларыңда кім жақсы жұмыс істеді?

Бағалау: Оқушылардың білімін бағалау.







3 Абай атындағы мектеп жасына дейінгі шағын

орталығы бар жалпы білім беретін орта мектеп



[pic]


[pic]


Сабақтың тақырыбы: Көктемгі мерекелер.

( 09.04.2013 жылы, 4 «Б» сыныбында өткізілді, 32 кабинет)



Мұғалім: Аманиязова А.С.






Талғар 2013 жыл